| Adrian1331 a întrebat:

Vreau sa scap de cosuri...am 14 ani si stiu,e normal sa am cosuri la varsta asta,din contra, ar fi anormal daca nu as avea...dar vreau sa scap de ele! Cum imi apare un cos dupa 2 saptamani imi ramane un semn urat. Vreau sa spun ca ma spal cu sapun de 3-4-5 ori pe zi,de fiecare data cand ies afara, si folosesc o masca cu lamaie si miere.Ce as putea sa fac sa scap de cosuri si semnele acelea? Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lamaia si sapunul sunt iritante pentru ten, nu trebuie sa le folosesti - iar curatarea excesiva poate duce la o productie mai mare de sebum astfel tu te poti trezi cu un ten foarte uscat in profunzime dar cu mult sebum la suprafata. Tenul trebuie spalat dimineata si seara, daca ai fost la sala/ai transpirat trebuie sa iti cureti tenul dupa antrenament.

Produsele destinate curatarii tenului trebuie sa aiba un pH intre 5 si 6, un pH mai mare ( cum este cel al sapunurilor - intre 9 si 12 ) poate duce la dereglarea barierei naturale a pielii si asta presupune deshidratare, descuamare, iritarea, inrosirea pielii sau in unele cazuri, aparitia cosurilor pentru ca bacteriile nu mai sunt oprite de aciditatea naturala a pielii. Pielea are un pH de 5, 5. ( aceasta este o valoare universala - pH-ul depinde mult de tipul de ten )

Iti recomand sa folosesti balea med waschgel, este un gel foarte bland, bine formulat, nu contine iritanti, nu iti usuca tenul, curata eficient si lasa pielea fina dupa uscarea ei fara acel efect de parca te-ar strange pielea. Il gasesti in DM si costa 10 lei.
http://2.bp.blogspot.com/......144524.jpg

Ca si tratament iti recomand sa folosesti : maskrym, duac gel sau bioderma sebium global
Petele post acnee se vindeca folosind exfolianti chimici : BHA sau AHA
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-8-aha-gel-exfoliant-30ml.html

http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html
sau
http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html

Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, clar nu-ti doresti asta.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

Schimba cat mai des fata de perna, o noapte foloseste-o pe o parte, o noapte pe cealalta si dupa la spalat. Prosopul de fata trebuie schimbat des sau poti sa-ti iei prosoape de hartie, cele de la Clever sunt mai groase. ( le gasesti in bila )

Acestea sunt beneficile AHA-ului si BHA-ului :

- amelioreaza petele si cicatricile post acnee ( AHA si BHA )
- uniformizeaza nuanta pielii ( AHA mai mult pentru ca exfoliaza chiar la suprafata pielii si nu patrunde foarte adanc in pori, BHA mai putin )
- amelioreaza ridurile fine si hiperpigmentarile solare superficiale (AHA mai mult, BHA mai putin )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe ( BHA, AHA )
- imbunatateste considerabil aspectul pielii ( AHA, BHA )
- amelioreaza si previne aparitia punctelor negre ( BHA )
- vindeca punctele de grasime ( BHA )
- indeparteaza excesul de sebum din pori, elibereaza porii, reduce numarul de cosuri care se formeaza in mod normal pe ten ( BHA )
- stimuleaza productia de colagen si ceramide ( AHA, BHA )
- are efect anti-inflamator si anti-bacterian usor (BHA )
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat chimic in mod constant ( chiar zi de zi daca iti permite tenul, sau la doua zile ) patrund in piele mai usor si mai repede pentru ca stratul superficial de celule moarte este indepartat (AHA, BHA )

4 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Cauzele acneei sunt dezechilibrele hormonale(nu te 'satisfaci' sexual suficient) sau o alimentatie in exces,cu alimente grase sau toxice(care contin multi conservanti,coloranti precum mancarea la plic, mancarea prajita gen carnea din industrie,mezelurile sau sucurile,care pe deasupra,mai maresc si aciditatea din organism)
Hidrateaza-te si spala-te mai des local,dar nu exagera! Multi se spala obsesiv crezand ca problema vine din exterior cand,de fapt, igiena precara a organismului la interior aduce toate aceste probleme.
Daca iti doresti sa ramai cu un ten curat, trebuie sa fi la interior curat(iti recomand sa faci o clisma), sa fi descarcat hormonal pe masura si sa ti echilibrezi ph-ul din sange(pentru asta e bine sa te bei apa cu lamaie multa, sa te hidratezi, adica sa bei putin care putin din sticla la 5 min)! Pe langa asta, iti recomand sa mananci mai multe fructe si legume, de preferat vii si netratate, fara sa le gatesti pentru ca isi pierd nutrientii! Nu uita de masline! contin vitamina E care e un bun antioxidant si antiaging. Iti garantez ca va functiona daca vei face ce trebuie! Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt zeci de intrebari pe TPU despre aceasta problema a tenului.
Sfatul meu este că o alimentatie echilibrata ar ajuta in primul rand.
Adica ar fi bine sa mananci din toate cate ceva dar nu in exces!
Trebuie sa ai tenul curat toata ziua, evita sa ti-l atingi cu mainile pentru ca cosurile sunt foarte sensibile la microbi si in contact cu microbii de pe maini se vor infecta si iti vor aparea si mai multe!
Nu le stoarce! Stoarcerea cosurilor nu va face altceva decat sa le inmulteasca.
Spalate seara si dimineata cu sapun de sulf...este antibacterian. elimina bacteriile de pe cosuri si mentine un ten curat... si ajuta si la regenerarea pielii cu semne, ceea ce este bine pentru tratarea acneei!
Umplii fata cu spuma si dupa clatesti repede cu apa rece.
S-au dovedit medical si stiintific proprietatile eficiente ale sapunului de sulf in tratarea diferitelor afectiuni ale tenului in special această urâtă problemă ci anume ACNEEA.
Pentru mai multe informatii despre acest sapun te poti documenta pe google, costa in jur de 6-8 lei si il gasesti in farmacii.Renunta la acea masca, mierea e prea uleioasa si incarca tenul iar lamaia irita.Iti raman semne urate tocmai pentru ca probabil le storci sau rupi lasa cosurile sa treaca de la sine si daca trec de la sine nu o sa iti mai ramana niciun semn dupa ce dispar cosurile!

Bafta, si sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai folosii creme pentru acnee sau toate prostiile din farmacie. Uite cel mai IMPORTANT! sfat pe care ti-l dau e sa nu mai pui mana DELOC pe față. Peste o lună o să vezi ca o sa ai pielea fină ca a unui bebeluș și vei avea doar 2-3 coșulețe extrem de mici nevizibile.Asta e SECRETUL accneei.Accnea apare deoarece noi punem foarte des măna pe față cănd suntem la școală sau suntem afară la un meci de footbal.Aceste 2 obiective sunt foarte dăunatoare pentru piele și din cauza aceasta tu ai coșuri.

| AndCat26 a răspuns:

Mai indicat este sa te speli doar cu apa pe fata decat cu sapun. Deoarece sapunul nu face atat de bine tenului. Sfatul meu este sa mergi la dermatolog. Acolo iti va da un tratament exact pentru cosurile tale. Si inca ceva, evita pe cat posibil sa nu le mai storci, deoarece iti faci si mai mult rau, si asa iti apar si mai multe. Oricum asta este varsta, indiferent de cate tratamente ai face cosuri tot iti vor aparea.