| Dayana43 a întrebat:

Am 12 ani si am pielea fetei foarte grasa,am cosuri micute pe obraz,pe nas am si puncte negre si se decojeste in fiecare zi si pe frunte am 2-3 cosuri mari si rosii.Nu stiu cum sa scap de ele,sa am fata foarte fina si fara cosuri,am incercat sa ma spal cu apa si sapun si peste 1 ora aveam coji pe toata fata.vreau ceva natural adica sa pot face eu un fel de masca,nu vreau sa cumpa,cred ca este prea devreme pentru asta.

Răspuns Câştigător
| Daisy69 a răspuns:

Salut,eu am 16 ani, si de la 14 ani am probleme cu cosurile, si nimic din ce am folosit nu m-a ajutat, pana cand o simpla farmacista m-ia recomandat asa:acid (salicilic, boric, formic) si tinctura de galbenele.Toate sticlutele amestecate in una, si te stergi o data sau de 2 ori pe zi, apoi te dai cu ulei de masline pentru ati hidrata pielea si a nu o usca,in mai putin de o saptamana am vazut un rezultat chiar foarte bun laughing))
Dar daca doresti ceva natural, iti pot recomanda suc de usturoi.(sucul de usturoi se aplica pe cosuri si se lasa maximum jumate sau o ora, apoi te speli cu apa rece)

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ești la perioada de pubertate, mare lucru nu prea ai ce face. Încearcă o mască pe bază de acid salicilic, un tonic antiseptic. Mergi la Plafar și cere produse de cosmetică în funcție de nevoile tale.
Pa, pa.

| Dayana43 explică (pentru Legiuitoarea):

Da,mersi de sfat, dar eu nu vroiam sa imi iau o masca sau crema...fiindca e prea devreme poate pe la 14 ani o sa imi iau... vroiam ceva natural sa ma dau cu ceva adica gen o masca de castravete, dar pentru cosuri si fata grasa.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Dayana43):

Bună.
Folosește uleiul de migdale dulci, este un excelent hidratant.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Emmmmi a răspuns:

Incearca sa nu te speli cu apa f fierbinte pe fata, deoarece iti incurajeaza secretia sebumului, incearca apa cit poti de rece suportabila pentru fata ta. iar ca masca e buna cea cu argila pentru tipul tau de ten. daca foloseste cineva in familie argila algo, pastreaza argila dizolvata si fa-ti tu masca.
pentru punctele negre incearca sa te freci cu tarite sau malai dupa ce faci baie si ai porii deschisi, sau fa o infuzie cu musetel in prealabil. daca vrei sa scapi si de cojite, atunci spala-te cu un prosop aspru pe fata cu miscari circulare.
sper sa te ajute!

| wellstar a răspuns:

Buna Diana, te sfatuiesc sa consumi produsele wellstar international, pentru varsta ta este recomandat produsul Solar, iti detoxifica celulele din organism si apoi ti le hraneste cu toate elementele vitale de care are nevoie organismul tau.
Tocmai ce s-a lansat si un sistem pentru ten, recomandat pentru riduri dar are efecte miraculoase si pentru cosuri, in sensul ca dupa prima folosire iti dispar, insa trebuie sa ti detoxifici organismul deoarece problemele sunt in interior.
Acum aveti sansa sa folositi aceste produse de o calitate germana foarte inalta!

| wellstar a răspuns:

Iti recomand sa folosesti produsul Solar de la wellstar inrternational, pentru detoxifierea celulelor, si vitaminizarea lor. A mai aparut un sistem pentru riduri, insa e foarte bun si pentru cosuri, in sesnul ca a doua zi dispar.