| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Cum as putea scăpa de acneea de pe frunte? In fiecare zi mă spăl cu săpun cu cărbune și tei, mă șterg cu spirt sau suc de lămâie și mă dau cu nidoflor ca sa scap de roseata si cu toate astea, tot îmi ies coșuri. Partea nasoală nu sunt neapărat coșurile ci semnele care rămân după, ca niște pete. Ce pot face mai mult?

Răspuns Apreciat de Editori
| CatalinaNicoleta134 a răspuns:

Sfatul meu ar fi să mergi la un medic dermatolog, unde îți va fi prescris un tratament optim pentru problema avută de tine.O rutină de îngrijire a tenului o poți crea după ce îți cunoști suficient de bine tenul(de exemplu un produs care este destinat unui ten uscat nu este o alegere foarte bună pentru un ten gras). Încă un sfat ar fi, să renunți la aplicarea sucului de lămâie pe față(sucul de lămâie este foarte acid și îți poate înrăutății acneea).

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Vai mi-e rău.
acidul citric n-are ce să caute pe față, e prea agresiv pentru piele.
săpunu ăla nici nu vreau să mă gândesc ce înseamnă
SPF pun pariu că nu folosești.
intră pe grupu the ordinary și formează-ți o rutină deși la acnee cel mai bine mergi la dermatolog. Acneea e boală! se tratează la doctor!

| Simpatic a răspuns:

Poti sa mergi la dermatolog, e clar ca un dermatolog nu ar da o reteta pentru acnee care sa cuprinda nidoflor, eu unul nu cred cel putin
E o reteta de pe net cea pe care o urmezi?
Cel mai bine sa mergi la un specialist, adica medicul dermatolog

| alina2k18 a răspuns:

Vezi ca o sa dai in dermatita cortizonica de la Nidofloru ala daca tot il folosesti de capul tau.
Lasa spirtul si sucul de lamaie si foloseste un gel de spalare antiacneic si o crema asemenea plus SPF ziua [exista si transparente si cu efect mat ].

| WhiteLife a răspuns:

Nidoflor e pentru ciuperci (infectii fungice). Mergi la un dermatolog pentru consult si tratament pentru acnee.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru WhiteLife):

In general da dar se mai folosește în afecțiuni dermatologice si este antiinflamator

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei cosurile de pe frunte sunt cauzate de alimentatia defectuoasa. Consuma multa apa, legume, fructe, grasimi sanatoase, bla bla (stii tu)

| Michaeel a răspuns:

Normal ca îți ies coșuri dacă te dai cu spirt sau lămâie pe fata. Eu aveam toată fata plina de acnee și ca să scap de coșuri am folosit ceva produse de la gerovital și aknesol.

| Vdiana96 a răspuns:

Poți avea o rutina de skincare. Dimineața apa micealara ( clătești fata după) crema hidratanta și un spf(asta este bun pentru pete, le protejează împotriva razelor solare), seara cleanser și crema hidratanta. Poți folosi și un acid de la the ordinary pentru pete dar sa ai grija sa folosești crema hidratanta și protecție solară neaparat