| Kattth a întrebat:

Vreau si eu informatii despre tratamentul cu Keratina Braziliana.Cat dureaza? A avut cineva de aici? Afecteaza in vreun fel parul? Vreau sa imi fac insa am inteles ca poate contine o substanta cancerigena ...Este adevarat?

2 răspunsuri:
| kyliejenner a răspuns:

DESPRE TRATAMENTUL CU KERATINA

Îngrijirea părului, presupune o conduită specială. Părul are tendința să se usuce, să devină inexpresiv și fragil, mai ales, când este vopsit și uscat des.

Tratamentul cu Keratina este solutia care indreapta natural parul, este cea mai buna pentru regenerarea intensa a parului distrus fara substante chimice. Acest tratament transforma parul deteriorat in par sanatos, protejeaza si trateaza parul intr-un mod cu totul special pentru orice perioada de timp. Keratina protejeaza parul de efectele nocive ale soarelui, feonului, placii, vopsirii repetate, decolorarii si coafatului zilnic. Tratamentul hidrateaza, hraneste si restructureaza parul, si ii reda acestuia un volum, stralucire si flexibilitate.

Keratina sau Cheratina
Este un amestec 100% organic, din proteine care provin din compozitia unghiilor sau a parului.
Această substanță naturala este conceputa pentru persoanele care au parul cret, rebel sau deteriorat. Ea poate elimina de la 75% la 95% din aspectul creţ şi bucle şi dă strălucire părului dvs. Tratamentul se aplica repetat in 3-6 luni pe orice tip de par, de orice culoare.

Cum se foloseste?
Parul trebuie spalat bine pentru a indeparta orice alte produse de stilizare ramase pe firul de par, apoi trebuie uscat cu un foehn. Solutie de keratina este aplicata pe par timp de 30 min. si supusa uscatorului de par pentru a o activa. Dupa care se foloseste o placa de par pentru a usca complet și a indrepta fiecare suvita. Nu trebuie sa-ti faci griji – este singura exceptie cand tratamentele cu căldură (placa sau foehn) nu-i fac rau parului ci chiar ii fac bine. Acest proces de reconditionare termica consta in reconstructia legaturilor chimice ale proteinelor din interiorul firului de par cu ajutorul caldurii placii.

Acest tratament hidrateaza parul, reduce efectul de fire rebele, si relaxeaza onduleurile.

După tratament, este foare important sa nu-l prinzi si sa nu-l speli timp de 72 de ore. De ce? Parul îndreptat permanent cu Keratina este mai fragil, iar acest timp ii permite keratinei sa se fixeze pe firul de par.

Acesta este un tratament de indreptare a parului pe termen lung. Desigur, pe masura ce va creste, la radacina va fi parul tau natural, astfel ca suvitele tale ar putea prinde putin volum. De asemenea, tratamentul cu keratina nu-ti va indrepta parul complet, ci mai degraba iti va imblanzi suvitele. Keratina va face parul sa para mai gros si mai bogat, si il face mai greu, astfel ca nu se va mai zbarli la umezeala sau dupa ce il usuci cu foehnul.

Întreținerea parului după tratament:
De recomandare dupa tratamentul cu Keratina sunt sampoanele care nu contin sulfati sau fosfati deoarece acestea indeparteaza keratina de pe firul de par. In plus, se recomanda ca dupa tratament, produsele folosite sa contina keratina, collagen sau polipeptide, care regenereaza si îndreaptă firul de par.

Dezavantajele Keratinei:
- Cel mai mare dezavantaj este ca după tratament parul nu trebuie atins, spalat, coafat pentru macar 72 ore, pentru a nu produce efecte adverse.
- Cu cât parul este spălat mai des cu atât tratamentul se curate mai repede.
- Eficacitatea tratamentului depinde de modul în care este aplicat.
KERATINA NANOCURE
TRATAMENT CIOCOLATA BRAZILIAN COMPLEX KERATINA

Avansat dar in acelasi timp simplu de folosit, acesta este un tratament care indreapta
instantaneu parul, il repara, il netezeste, ii da un aspect matasos si il intareste folosind
un remediu care ii reda vitalitatea reparandu-l din interior. Rezultatele uimitoare se vad
imediat lasand parul elastic, flexibil si matasos, cu o stralucire naturala.

• Recomandat pentru par foarte cret si pentru tipul de par cu textura medie spre foarte
groasa si rezistenta
• Foloseste unt de cacao, cea mai stabila, concentrata si naturala crema hidratanta
disponibila
• Reda parului un aspect matasos
• Nu contine formaldehyde
• Tratament avansat cu keratina
• Tratament pentru indreptare chocolate hair straightening

KERATIN
NANOCURE
Formaldehyde Free

INSTRUCTIUNI DE UTILIZARE
1. Uscati parul cu prosopul dupa ce a fost spalat de doua ori cu Clarifying Shampoo si
dat cu balsam.
2. Uscati usor cu uscatorul de par pana la uscarea completa, caldura fiind necesara
pentru fixarea ingredientelor active pe par.
3. Pieptanati bine parul.
4. Agitati bine produsul inainte de utilizare.
5. Aplicati Brazilian Keratin Treatment pe par (evitand zona scalpului) si pieptanati ceea
ce este in exces
6. Asteptati 30 de minute dupa care uscati usor parul cu uscatorul pana cand se uscuca
complet.
7. Setati placa de par la 230°C sau 430°F, indreptati parul de pana la 5 ori pentru a fixa
tratamentul.
8. Nu spalati si nu legati parul timp de 3 zile. Daca parul se uda reindreptati cu placa.
9. Dupa 3 zile, spalati parul cu Salt-Free Shampoo si Conditioner.

INTRETINERE
Folositi Salt-Free Shampoo si Conditioner in mod regulat pentru a mentine efectul
tratamentului pentru timp indelungat.

Precautiuni: Tratamentul poate cauza reactii alergice. Cu 48 de ore inainte de aplicarea
tratamentului trebuie efectuat un test pentru sensibilitatea pielii. Mirosul puternic poate

cauza iritatii oculare pentru persoanele cu piele sensibila, drept urmare folositi produsul
intr-o camera bine ventilata. Pentru orice fel de semn de iritare, stopati folosirea si
spalati imediat produsul de pe par. Nu este recomandat copiilor sub 12 ani. Nu este
recomandat femeilor insarcinate sau care alapteaza. Stocati in loc racoros, uscat si nu
lasati la indemana copiilor.

| Kattth explică (pentru kyliejenner):

Asta am gasit si eu pe net. voiam o parere personala