| Iris1986 a întrebat:

Vreau si eu un tratament pentru par,am parul foarte aspru si destul de lung, vreau ceva simplu avand in vedere ca imi ia mult timp sa il aranjez. Urmeaza sa ma tund si vreau sa incep un tratament inaine, balsam, ceva natural. Sfaturi va rog?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Părul aspru nu trebuie spălat în fiecare zi ci maxim de 2 ori pe săptămână. De ce? Pentru că şamponul care conţine detergenţi usucă părul şi îl face foarte casant.
Încearcă să foloseşti şampoane ce conţin ingrediente organice (bio) ori chiar naturale 100%, pentru că numai aşa vei hrăni şi hidrata părul în profunzime.
Ingredientele potrivite părului aspru, pe care ar trebui să le cauţi pe eticheta şampoanelor, sunt: unt de shea, ulei de germeni de grâu, ulei de nuci de macadamia sau ulei de cocos, toate acestea ajută la menţinerea umidităţii în jurul firului de păr.
În cazul părului aspru, vârfurile se despică mult mai des aşa că scurtarea vârfurilor în mod regulat este obligatorie.
Dacă observi că părul tău are multe fire despicate, este indicat să îţi tunzi vârfurile o dată pe lună, altfel tunderea vârfurilor se poate face şi la interval de 2-3 luni sau atunci când observi că părul nu se mai aranjează deloc aşa cum îţi place.
Te pup!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Informativ, http://www.lyla.ro/tunsori/
Pa, pa.

| ema_2625 a răspuns:

A aparut la avon un ulei de par de argan care lasa parul moale si catifelat, sau uleiul de recin, de masline.Dar nu te tunde ca apoi vei dori sa ai parul lung!

| Exorcista a răspuns:

Metoda cea mai simpla pentru un par aspru este masca cu iaurt.
Iei un iaurt il amesteci bine si il distribui uniform pe par si il strangi in coada. Lasi sa actioneze minim un sfert de ora. Pe varfuri poti aplica o cantitate generoasa de balsam.
Clateste bine parul cu apa calduta (nu fierbinte), dupa care te speli cu sampon.
Parul il poti clati apoi punand intr-un lighenas putina apa si doua linguri de otet de mere. Mirosul va disparea imediat dupa uscare.

| Filip_Andreea_1990 a răspuns:

Deci eu folosesc balsam de la Elseve cu laptisor de matca. Iti face parul super moala si miroase frumos big grin