| AdelinFrumushikul a întrebat:

Ziceti-mi si mie daca as vrea sa imi cumpar un caine ce rasa ar fi bine sa cumpar?// dau funndita

10 răspunsuri:
| SimonaSymo a răspuns:

Un collie binenteles.este cel mai bun ascultator si este usor sa-l dresezi. funda?

| Puffy_1082 a răspuns:

Depinde de gusturile tale.nu ar trebui sa-ti zica altcineva.dar. uite cateva idei.clasificand dupa marime; mare-rottweiler(o rasa foarte frumoasa); ciobanescul german de asemenea are multe calitati si poate fi dresat usor. acum treand la rase de talie mica bichonul havanez este adorabil:X. daca ai curte ai putea sa alegi rottweiler sau husky.ambii sunt de talie mare si arata foarte bine.pe deasupra pot fi foarte jucausi sau foarte duri. sper ca te'am ajutat sa alegi.:*

| lavinia_5701 a răspuns:

Huskybig grin

| BybCrick a răspuns:

Poat sa iti dau cateva sfaturi(mare iubitoare de caini):1. daca stai la casa si trebuie sa il ti afara pai iti recomand labrador, lup, darmatian
2. daca stai la bloc iti zic ca cei mai buni catei sunt:bichonii maltese /frise,terier, yorkie terrier, acum depinde si dupa buget

| ALLe_6931 a răspuns:

Depinde de ce talie ar vrea sa fie cainele, eu stau la bloc si am Bichon daca as fi stat la curte mi-as fi luat unu de talie mica si unu de talie mare. Pararea mea daca vrei un caine de talie mica ti-as sugera bichon crede`ma eu mor de ras cu el meu are niste toane cand latra uneori face ca o bufnita =]]]]

| Siyah a răspuns:

Daca stai la casa, un labrador. Daca stai la bloc, un canish. Ambii sunt la fel de dragastosi.

| crissdulcik a răspuns:

Un tekel mic si dragut sau un Brac German bland si iubitor. happyfundita?big grin

| andreea18_2709 a răspuns:

Pai ai putea sa iti cumperi un AKITA INU sunt foarte destepti si invata repede cand ii dresezi sau ai putea sa iti cumperi un beagle, pechinez imperial ...ai mai multe variante dar eu cred ca as alege akita inu sau un labrador

| gardos95 a răspuns:

Iti recomand un Bishon Maltez. Funda?

| GuitarGirl a răspuns:

Techel ...sunt foarte prietenosi si destepti.Nu au blana si nu lasa par.In origine sunt caini de vanatoare si sunt foarte dezvoltati din punct de vedere al simturilor (miros, vaz).In plus sunt foarte draguti si usor de ingrijit. Faptul ca sunt mici si lungi ii face mai special fata de alte rase de caini.
Un singur dezavantaj ar fi daca ai un techel. Spre deosebire de alti caini aceasta rasa are o vertebra in plus si sunt foarte sensibili cand vine vorba de coloana vertebrala.Iti spun asta din propri experienta.Eu am 2 techeli unul de 2 ani si celalat de 9. Dar aceasta problema poate fi rezolvata daca ii ti la caldura iarna si nu ii inveti sa sara pe banci sau scaune. Sper ca ti-am fost de ajutor.
http://www.google.ro/......tp?/imgres