| cml a întrebat:

1. Ce posibilitati are un om care termina facultatea de drept? (inafara de a deveni avocat big grin )
2. Daca termini facultatea de drept, te ajuta acest lucru in cariera de politie?

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

1. cele mai mari posibilitati la ora actuala le are sa devina somer, din pacate sad problema e ca sunt foarte multi licentiati in drept si piata nu prea mai are locuri de munca sa le ofere. dupa facultatea de drept poti fi si judecator, procuror, jurist (angajat intr-o firma si te ocupi de toate problemele care tin de legislatie si de care e interesata firma respectiva).

2. da, in principiu te ajuta in cariera de politist in momentul actual, dar vezi si tu cum se schimba lucrurile de la o zi la alta, mai nou spuneau ca vor sa fie in politie doar persoane care au scoala de politie, ca si de acolo au inceput sa ramana absolventii fara locuri de munca, asa ca nu poate fi sigur nici asta. sad succes!

| roxaa15 a răspuns:

Poti deveni jurist, acum se cauta orcine are nevie de un jurist cand semneaza vreun contract sau alte documente mai inportante, in politie te ajuta, poti avansa, nu stiu in care grad ca nu ma prea pricep la gradelaughing