| AndaAna a întrebat:

28.07.2014 ZIUA DECISIVA! Am varsta de 19 ani si am ajuns la primul prag foarte important : alegerea facultatii, decizie care imi va schimba viata, cred eu. Inca nu m-am hotarat: ce sa aleg dintre facultatea de contabilitate si cea de masuratori terestre si cadastru?
Ce parere aveti?
1.Care dintre aceste facultati este mai grea?
2. Care sunt salariile celor care profeseaza in aceste domenii?
3. Exista pe aici persoane care au terminat aceste facultati, si imi pot oferi raspunsuri?
Va rog, am mare nevoie de ajutor. Astept cat mai multe raspunsuri, daca se poate. Multumesc!

1 răspuns:
| Okkultist a răspuns:

Maicamea a terminat facultatea de contabilitate, a profesat 7 ani si acum nu prea mai profeseaza lucrand ca fizio-terapeut. Dar asta depinde de la om la om, si de noroc.
Poti fi doctor si poti lucra la urman si dand peste o mina de aur. (Vorba vine).
In principiu iti recomand facultatea pe care o simti tu, oricare ar fi ea, iti va aduce un plus in fata socetatii.
Iti recomand o meserie ce este eficienta pe timp de razboi si in orice mediu, ca de exemplu: Avocat, doctor, criminalist, politist respectiv poate o cariera in domenul militar sau de carabinier.
Eu vreau egiptologie, dar mai am pana acolo, un exemplu: Daca-ti place vin si bani si viitorul.
Totul e sa crezi in tine sincer, ajuta foarte mult!
Iti sugerez de asemenea stomatologia (Taicamiu fiind doctor stomatolog), te va ajuta foarte mult si iti vei scoate banul. Nu este dependent de anumiti factori, si poti lucra pe barba ta.
De stomatologi se va avea mereu nevoie.
Si a2-a meserie,, banoasa" sa zic asa ar fi ce-a de ginecolog, poate ca vei surade usor la aceasta idee, dar crede-ma! Vei face bani...
Gandeste-te la factorii sociali in primul rand, si sa fi un ginecolog iti aduce multiple afantaje, mai ales de a lucra intr-o clinica in Bucuresti.
Poti de asemenea urma o facultate de limbi sraine, de asemenea foarte buna.
Sunt multe facultati, si ce iti alegi depinde de tine.
Putini sunt cei cu optiunile mele, insa conteaza sa fac/faci ce-ti place nu?
Meseria trebuie sa fie o arta si o binecuvantare pentru minte, nu o chestie facuta pentru bani, desi conteaza si ei bineanteles.
Incearca sa imbini utilul cu placutul.
Sper ca te-am ajutat, asta in urma informatiilor prezentate de tine.
O zi frumoasa happy