| 44mon a întrebat:

A fost cineva în Olanda la muncă? Și vorbesc de firme serioase, nu firme fantomă și țepe. Care a fost experienta voastră cu munca, dar și cu țara și locuitorii ei? Câți bani făceați pe lună și cu cât rămâneati după cheltuieli? Cum sunt prețurile acolo? Cum vă petreceați timpul liber? Se merită să muncești acolo jumătate de an cu ideea de a economisi o sumă drăguță?

Răspuns Câştigător
| BIoody a răspuns:

Cu placere, desii sunt si multi care se plang ca e greu in afara, totusi salarul e de 3-4-5-6+ ori mai mare ca si la noi, daca ar fi sa punem si efortul muncii in echivalentul asta de calcul ar trebui sa muncesti ca un robot si tot nu ai face fata, plus ca tot nu ai fii platit (la noi) oh go on Sa numai pun ca Moldova e cea mai saraca "tara" din europa, de mai bine de 2 decenii...si tarile din jurul nostru nu-s asa stralucite, dar cele de pe langa Olanda sunt in top cu Luxemburg, Elvetia, Austria Germania, suedia, etc in top.

2 răspunsuri:
| BIoody a răspuns:

Am fost in Germania, Spania, Franta, Italia in Olanda nu am fost, desii imi doresc sa merg pentru ca am niste prieteni apropiati acolo.
Eu zic ca merita daca e de munca, salariile in Olanda ca si in toate tarile de jos, sunt mai mari decat peste tot aproape,( in europa)
Am lucrat in diverse locuri, Spania -la struguri siar apoi ca si factor postal.
In Germania la abator dar putin ca era greu iar dupa curier (merita).
Franta, Italia - Frizer.
UK - ospatar(chelner)
Nu e usor nicaieri dar merita ca muncesti si macar esti platit, da poti economisii destul de bine zic eu, eu mi-am luat 4 masini si 2 case pe munca mea.

| 44mon explică (pentru BIoody):

Felicitări! Mersi de răspuns. happy

| BIoody a răspuns (pentru 44mon):

Cu placere, desii sunt si multi care se plang ca e greu in afara, totusi salarul e de 3-4-5-6+ ori mai mare ca si la noi, daca ar fi sa punem si efortul muncii in echivalentul asta de calcul ar trebui sa muncesti ca un robot si tot nu ai face fata, plus ca tot nu ai fii platit (la noi) oh go on Sa numai pun ca Moldova e cea mai saraca "tara" din europa, de mai bine de 2 decenii...si tarile din jurul nostru nu-s asa stralucite, dar cele de pe langa Olanda sunt in top cu Luxemburg, Elvetia, Austria Germania, suedia, etc in top.