| sopranaCadaverica a întrebat:

A invata limba ebraica este o idee buna? Sunt cereri pentru ebraica?
As vrea o cariera in traduceri.
Cunosc deja engleza si franceza.

9 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu merita.
Nici japoneza și chineza care sunt extrem de greu de invatat și îți iau foarte mult timp.
Sunt multe limbi ușoare și cerute. Eu îți recomand portugheza, suedeza, norvegiană, neerlandeză (neerlandeză e cea mai cerută dintre astea, iar portugheza e cea mai ușoară).
Engleza, franceza, italiana, spaniola deja le știe foarte multă lume, așa ca nu cred ca poți face o cariera dacă te axezi doar pe ele.
Desigur ca cea mai de viitor e chineza, însă eu nu as avea nervi pentru așa ceva, mi se pare imposibil. Și chiar am încercat, după ce ca trebuie sa înveți zeci de mii de kanji (adică necesita o memorie vizuala excepțională), mai trebuie sa ții cont și de pronunție pentru ca la ei accentul e totul, dacă pui accentul greșit deja iese alt cuvânt.

| sabin89 a răspuns (pentru Bondarel99):

Care? Ebraica veche sau aia care se vorbeste acum?

| sopranaCadaverica explică (pentru sabin89):

Ebraica veche nici nu mai exista, o s-o vezi doar in vechi documente si scrieri biblice. Doar ebraica moderna si dialectele sale se utilizeaza.

| sabin89 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Păi tocmai ăsta e farmecul. Fiind numai în documente vechi, se înfig cât mai puţini s-o înveţe. O înveţi tu. Mai înveţi si greaca veche, si latina si uite asa, ajungi peste noapte un erudit de mâna întâi. happy

| RAY a răspuns:

Sa stii ca din cati poligoti cunosc eu online si offline nimeni nu stie limba Ebraica, nu prea sunt cereri, iar ca sa traduci ai nevoie sa stii limba foarte bine, vorbim de un c1 obligatoriu, in 2 ani cred ca ai reusi asta, apropo nu te baza pe Engleza, Franceza ca nu au nimic in comun cu ebraica, cred ca mai bine ai invata limba Germana sau Chineza, Korreana, Japoneza astea sunt de viitor

| gogu220 a răspuns:

Mazel tov. Dacă ştii deja engleză şi franceză credeam că ştii că orice limbă straină e bună în traduceri.

| sopranaCadaverica explică (pentru gogu220):

Nu chiar. Unele limbi sunt ''fantome'' cand vorbim de domeniul traducerilor. Raspunsul tau e unul superficial.
Cateva exemple. Italiana nu este cautata, nici engleza, ca deja e suprasaturata piata, totul e scris/citit/ascultat in engleza, egipteana, ladino, aramaica (poate doar in traduceri religioase) limba slovaca, slovena…

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca nu ai o intentie CLARA sa te duci in Israel, atunci ebraica e un rahat pe bat, mai bine inveti rusa, curand un alt razboi rece o sa reinceapa cu god damn mf tatuca Putin ca noul tar/stalin

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Buna,sincer e o pierdere de timp, invata spaniola sau chineza, germana, japoneza, limbi mai "importante" care chiar te ajuta in ziua de azi si poti face profit daca le stii vorbi. Parerea mea. Daca dorinta ta este sa inveti ebraica te sustin si te apreciez pentru ca esti motivat/a. Mult succes si sper ca te-am ajutat sa te mai gandesti!