| Craciunitza a întrebat:

In cat timp poti invata o limba straina fluent. De exemplul franceza! As vrea sa merg in Belgia la masterat dar nu cunosc limba franceza. Oare reusesc sa o invat pana prin iunie?

6 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

In Belgia se vorbeste mai mult germana. Oricum... pot invata, dar mai mult la scris...la vorbit accentul nu il poti capata intr-o perioada asa de scrisa.Invata vocabularul de baza si te vei descurca! Iti doresc mult succes!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Daca vrei, da! Iar acolo, vei continua sa ti-o perfectionezi, vorbind cat mai mult, si citind! In general, sunt oameni civilizati si calzi, comunicativi si amabili - bastinasii! Cu ceilalti, trebuie sa fii putin mai atenta, flamanzii sunt mai repede sifonabili! Bruxelles-ul e superb! La ce specialitate vei merge sa satudiezi?!

| antonia09 a răspuns:

Buna,
Depinde de tine daca ai aptitudini catre limbile straine.
Mie mi-a trebuit doar 3 luni ca sa invat fluent limba italiana, doar vorbit, pe masura ce exersam am inceput sa si scriu foarte bine.
Daca in liceu ai facut limba poti sa iti mai aduci aminte cate ceva si sa iti dai drumu la limba atunci cand ajungi acolo.
Cu siguranta vei reusi sa inveti limba. Mult succes si sarbatori fericite!

| viatadecacatt a răspuns:

Desigur ca poti invata, insa cu foarte multa munca si vointa.
Trebuie sa stii mai intai gramatica foarte bine pentru a putea sa te exprimi cum trebuie, apoi cuvintele din diferite texte.
Pana prin iunie nu prea cred ca ai putea sa inveti foarte fluent, dar oricum vei invata destul de bine pana atunci daca faci meditatie si inveti cu seriozitate limba respectiva.
Si eu sunt hotarata sa invat engleza si fac meditatie de 4 luni, insa nu o stiu asa fluent.

| Craciunitza explică:

Relatii internationale. Am primit o bursa la Bruxelles pentru un an si nu as vrea sa o pierd din cauza asta.
M-am ambitionat sa invat franceza cat mai repede posibil.

| LauRaa_3855 a răspuns:

Daca vrei, poti!