| Calinm22 a întrebat:

Acuma o lună m-am angajat într-un loc de munca dar nu mi se potrivește și vreau să-mi dau demisia, oare trebuie sa vin in preaviz ca să iau restul banilor? Că eu știu că preavizul se aplica doar după 3 luni de angajare sau cum pot să îmi iau banii lucrați pe jumate de lună fără preaviz?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai vorbeste cu seful.
Spune-i ce te doare si ca ti-ai gasit un alt loc de munca, mai bine platit. Poate se va razgandi si iti va oferi salar mai mare, sa nu te piarda.winking

| Violleta2022 a răspuns:

Este grea munca, asa-i?
Pai nu trebuie sa ti se potriveasca, ci sa te ajustezi tu dupa ea, ca nimeni nu munceste de placere, ci de nevoie si ca satisfactie, primeste salariu.
Cand iti dai demisia, in contract scrie ca trebuie sa le dai preaviz, care de obicei este de 2 sau 3 saptamani.
Citeste foarte bine contractul si nu ne intreba pe noi, ca noi nu stim ce scrie acolo...
Vezi ca trebuie sa respecti toata perioada de preaviz, sa mergi la munca conform contractului, fiindca altfel poti fi acuzat ca ai incalcat contractul si poti fi tras la raspundere, cerandu-ti-se chiar plata pierderilor.

| SharpEagle a răspuns:

Esti in perioada de proba de 3 luni, poti pleca oricand vrei. Nu iti vei da demisia, ci vei scrie o notificare, stiu cei de la resurse umane ce fel de notificare, or sa-ti zica. Nu trebuie sa te explici, spui doar ca de la data de X vrei sa incetezi colaborarea. Vei face apoi o foaie de lichidare si fiecare parte se va achita catre celalata parte.

| Calinm22 explică (pentru SharpEagle):

Am fost in perioadă de probă 2 săptămâni, de o săptămână sunt angajat cu contract, și chiar daca am fost in perioadă de probă în contract scrie că am fost 0 zile in perioada de probă

| SharpEagle a răspuns (pentru Calinm22):

Atunci, preaviz si demisie...Vezi ca perioada necesara de preaviz tot in contract e trecuta.
Mergi si lucreaza ceea ce-ti place cu adevarat sa faci, daca chiar ai gasit. Doar asa vei creste si nu-ti va trece timpul degeaba. Doar asa vei avea multumire si satisfactie, chiar daca banul nu va fi din prima de top.
PS: si neaparat sa faci un curs de bucatari, daca n-ai facut pana acum.

| SharpEagle a răspuns:

PS: dar atentie, nu e musai sa existe perioada asta de proba, verifica-ti mai contractul, citeste-l, vezi daca scrie de perioada de proba. Iar daca exista dar e mai mica de 30 zile, atunci nu mai esti in proba.

| Calinm22 explică:

Eu am vrut prima data să mă angajez ca și bucătar pentru că am și experiență de 2 ani dar nu am găsit ceva unde sa se plătească bine, dar acum am găsit și vreau să mă angajez acolo, eu oricum sunt un băiat harnic mai ales că direct cum am făcut 18 ani am mers la muncă și la 19 ani locuiesc și singurlaughing deci nu mie rușine de mine

| Violleta2022 a răspuns (pentru Calinm22):

Nu stiu pe ce lume traiesti tu, dar daca ai acceptat acel contract inseamna ca ai stiu de la bun inceput si chiar ai acceptat toate conditiile de lucru si acel salariu.
Ai dat de greu acum si fugi?
Este o munca cinstita si platita ca peste tot, dar cu rabdare si experienta poti avea un reviu peste 6 luni si ti se poate marii salariul.
Cum crezi tu ca te prezinta o demisia dupa cateva saptamani de munca, pentru alti angajatori?
Eu, ca angajator ma gandesc de 10 ori inainte sa-i ofer locul de munca unuia care fuge dupa 1 luna de munca, preferand sa nu-l angajez, decat sa ma incurc cu un puturos sau inadaptabil.