| Claude1090 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare:
Pe data de 21 Feb 2022 am semnat contractul de inceperi a muncii la Mac Donald's.
Vreau sa demisionez din cauza presiunii psihice si fizice care după 3 zile de muncă care am inceput-o pe 23 feb am fost supus eu si un prieten care am inceput la fel si am semnat contractul in aceeasi zi.
Pe data de 3 martie vreau sa imi depun demisia pe baza la ceea ce am spus mai sus si din cauza cretinilor de manageri care nu respectă, fiecare nou angajat cum se cuvine si conditiile de muncă sunt altele fața de cele scrise pe contract.
Dacă imi dau demisia pot lua banii pe zilele muncite in momentul in care restul îsi ia salariu pe data de 7 martie?
Trebuie să accept preavizul?
Pot demisiona pur si simplu?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti demisiona oricand dar va trebui sa respecti perioada de preaviz, daca angajatorul solicita aceasta. Daca nu o respecti contractul individual de munca iti poate fi desfacut disciplinar, pe motiv de absente nemotivate.
Toata perioada lucrata trebuie sa-ti fie platita. Daca nu ti-o platesc integral poti reclama la ITM.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! Atentie! Verifica intai daca ti-a fost inregistrat contractul!

| Claude1090 explică (pentru Salontanul):

Da..este inregistrat dupa cate stiu.
Intrebarea prinicipală este, doresc as sti daca primesc banii pe zilele muncite pana la demisie.

| Salontanul a răspuns (pentru Claude1090):

Nu trebuie preaviz. Obligatoriu se platesc zilele.

| sierra1 a răspuns:

~Trebuie să accept preavizul?~

- Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca. Deci cum e?

| Claude1090 explică (pentru sierra1):

Asta nu mi-sa explicat..mai ales despre demisie si preaviz.
Vreau sa stiu daca zilele muncite pana la demisie se platesc.

| sierra1 a răspuns (pentru Claude1090):

~Vreau sa stiu daca zilele muncite pana la demisie se platesc~

da mami, da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In perioada de proba poti demisiona fara preaviz. Nu stiu despre plata.

| Claude1090 explică (pentru anonim_4396):

Sunt angajat cu acte in regulă.
Nu sunt intr-o perioada de probă.
Doar că nu fac față presiuni psihice care se petrece acolo.