| masteradev a întrebat:

Salut, am primit o oferta de munca în Elveția cu contract și eu vreau sa stau o singura lună însă pe contract este specificat că trebuie să stau minim 6 luni, ce se poate face? Pot să merg o lună și să-mi dau demisia subit? Din 03.08 ar trebui sa plec și eu trebuie sa plec până în 10.09 maxim, nu vreau sa pățesc alte minuni și vreau să fie totul la sigur. Nu înțeleg perioada cu preavizul, daca eu de exemplu din 7 când primesc banii am băgat demisia cu preaviz din ăla, eu pot pleca acasă din 8 și sunt ok d.p.d.v legal? Sau pot pleca direct fara nicio explicație?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate ai numai 1 singura optiune pe care o accepti sau nu, adica ori stai 6 luni cat cere contractul, ori nu stai deloc.
Nu poti sa alegi 1 luna ca nu se joaca imeni cu angajatul cand are chef, aici fiind implicatii legale, de care angajatorul are grija si le impune.

Preaviz inseamna ca ai obligatia sa mai ramai 1, 2 sau 3 saptamani la munca, asa cum sunt scrise in contract, DUPA ce ti-ai dat oficial demisia, fiindca altfel esti pasibil de platit daune companiei, daca pleci fara preaviz.

Din pacate NU poti pleca fara nici o explicatie, fiindca contractul ala este litera de lege si daca faci dupa cum te taie capul, risti sa te caute Politia Internationala si sa platesti multe mii de euro, ca despagubire.

Concluzia este: daca nu esti capabil sa muncesti 6 luni de zile cat este contractul, NU iti baga gatul in jug, ca vei regreta amarnic o asemenea decizie.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu respecti preavizul prevazut in contract iti poate fi desfacut contractul pe motiv disciplinar pentru absente nemotivate si sa-ti puna si altceva in carca, de ex. ca ai furat sau distrus ceva.
Nu te sfatuiesc sa te duci daca vrei sa-ti incalci contractul.

| masteradev explică (pentru Ioandelasal):

Aici unde merg toți banii se dau pe data de 7.bDacă încalc contractul și lucrez o lună și 20 de zile și încalc contractul și plec, mă gândesc că banii ii voi primi, nu?

| Ioandelasal a răspuns (pentru masteradev):

Pentru perioada lucrata trebuie sa-ti primesti salariul, bineinteles daca nu-ti face retineri pentru ce ti-am spus la primul raspuns.

| darrio2007 a răspuns:

Ori te duci si respecti contractul ori nu te duci deloc. Multi si-ar dori sa lucreze cu contract in alta tara iar tu ii dai cu piciorul.

| StripperRaoul a răspuns:

Semnezi pe 6 luni si dupa o luna te ai tirat dupa ce iti baga banii mare lucru ce sa ti faca am facut asa si eu odata

| masteradev explică (pentru StripperRaoul):

O cunoștință a făcut același lucru și când s-a întors înapoi în țara respectivă a fost băgati la rece până au plătit banii de pe contract și mi e frica.