| TheUnluckyClaudiu a întrebat:

nu cred ca am ales bine categoria dar sper sa ma ajutati.Eu lucrez la o benzinarie unde am programul de 12 >(munca)- 24 >(liber)- 12 >(munca)- 48 (liber). Mi-am dat demisia, in demisia am scris ca dupa data de 01 Mai nu o sa mai vin la munca. Sefa m-a bagat in preaviz, eu stiu ca preavizul este de 15 zile dar pe mine m-a bagat toata luna in preaviz. Este corect asa? Eu cred ca nu. De cand lucrez eu acolo de 1 an si 8 luni, toti colegii care au plecat nu au stat in preaviz. Eu daca stau in preaviz pierd locul de munca unde am gasit. Va rog ajutati-ma.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Preavizul este 20 zile lucratoare. Scazi zilele de sambata si duminica si numeri 20 zile. Citeste si aici: http://bit.ly/2E5B6qY

| sierra1 a răspuns:

Din Codul muncii:

art 81 (4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
Vezi ce mai poți negocia cu șeful (șefa)

| Danielachan a răspuns:

Da, preavizul e obligatoriu. Mai nou este de 21 de zile

| anonima13ana a răspuns:

Pe contractul de munca scrie ceva de preaviz? Verifica. În cel mai rau caz lipsești nemotivat si iti desface contractul ca sa nu pierzi locul de munca. Sefii profită de angajați si-i sperie cu tot felul de obligatii. Eu ma ocup de personal daca mai pot sa te ajut cu altceva cu plăcere. Prima oară vezi ce scrie pe contract.