| 123gabialexandra a întrebat:

Ajută la pensie dacă ești încadrat pe studii medii sau studii superioare?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Indirect da (cu studii superioare se presupune că ai salariu mai mare ca bugetar)

| relian a răspuns:

Sa ajute in ce sens? Pensia nu tine cont ce meserie ai avut, tine de cit cotizezi. Daca salaru unei persoane cu studii superioare este mai mare decat la una cu studii medii, atunci poti spune ca ar conta.

Pe sia tine de salariu, de cuti bani faci tu pe an, tine de venit, nu de studii. Poti sa nu ai scoala delic, ai salriu de patron? faci orice de asta cu studii si pe Luna.

La pensie se cotizeaza fctie ce venit ai pe an.Au venit mare, ti se opreste pentru pensie suma mai mare.
Degeaba ai tu si dictorat, daca salru e mic, la pensie primesti cir un salahor?

| RoCkKiD a răspuns:

Nu, conteaza ce salariu ai sau daca esti in vreo categorie profesionala cu ceva beneficii.

| ALM2000RO a răspuns:

Nu contează nici ce ai muncit și nici statutul social în vederea calculării viitoarei pensii, ci contează cât ai cotizat de-a lungul anilor de muncă!