| Angelsergiuboy a întrebat:

Am o facultate de informatica de 3 ani si un masterat in informatica de 2 ani.
Lucrez la un distribuitor de gaz.
Sunt angajat cu studii medii.
Firma are vreo obligativitate sa ma incadreze la studii superioare sau ma poti tine pe studii medii fara nicio problema?
Am inceput o facultate de inginerie deoarece mi s-a spus de catre sefi ca am nevoie de o facultate de inginerie pentru a fi incadrat la studii superioare.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, in ce functie.

| Angelsergiuboy explică (pentru Bula):

Lucrez la birou pe un 5500 brut si bonuri de 20 de lei.
practic ma ocup de clienti intocmire dosar pentru cei ce vor gaz vin la firma la care lucrez sa il depuna. si dupa 13-14 ani de experienta in domeniu stiu cam tot pentru ca sunt cel mai vechi angajat din firma in birou. nici nu mai retin exact functia.

| Angelsergiuboy explică (pentru Bula):

Referent tehnic

functia

| suntserios a răspuns (pentru Angelsergiuboy):

Adica ai un master in informatica si faci munca de secretariat?

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, firma nu are nici o obligatie fata de tine, sa te puna pe alta pozitie si nici sa te plateasca mai mult odata ce singur ai acceptat si ai semnat un contract de munca, pentru o pozitie de simplu muncitor.

Uite aici cateva video-uri facute de un expert contabil care explica de ce salariul NU se acorda in functie de studii:

https://www.facebook.com/reel/2069883223349152
https://www.facebook.com/reel/629906359125059

| mODIN a răspuns:

Intrebarea mea e urmatoarea: daca ai facultate si master pe info, de ce nu te angajezi in domeniu? De ce e jobul actual atat de important pentru tine incat sa te apuci de inca o facultate, una care dureaza 4 ani, doar ca sa fi promovat?

| Angelsergiuboy explică (pentru mODIN):

Lucrez de 13-14 ani in domeniu si nu am gasit pe info chiar daca am depus sute de dosare. si la 38 de ani m-am gandit sa fac o facultate in domeniu chiar daca trebuie sa merg in weekenduri la sibiu fiind din Arad pentru a avansa odata ce termin facultatea in domeniu.

| ioana748 a răspuns:

Daca firma ar fi dorit, puteau sa va ofere o pozitie mai buna si sa va incadreze la studii superioare. Dar daca au vazut ca merge si asa...
Este in avantajul lor sa mai stati cativa ani pana terminati ingineria pe pozitia aceasta si sa va plateasca asa cum va platesc.
Cu studiile dumneavoastră trebuia sa aveți un job de cel putin 8000 Ron net.
Dar stiu, suntem in Romania si asta ne mananca tot timpul.