| antilove a întrebat:

Am 15 ani si sunt sigura ca cind termin liceul voi face scoala de drept deci cine invata sau a invatat care sunt bazele ce ar trebui sa le stiu fiindca vreau sa ma apuc de invatat?

7 răspunsuri:
| 9gag a răspuns:

Mda...la Facultatea de Drept ai nevoie de Istorie si Romana(aici trebuie sa mai exersezi, sa fim seriosi "ca cind"). Succes oricum

| MihaelaDart a răspuns:

Incepem propozitia cu. Ca cand vei face facultatea de drept, dupa absolvirea ei ca sa devii avocat, necesita Baroul, pentru a face cursurile acestuia costurile lui pot ajunge pana la 5000 de euro depinde. In caz ca nu dispus de acesti bani, dupa absolvire poti sa te faci notar, toata lumea in ziua de azi are nevoie de unul si se castiga ff bine. Dar pana atunci terminati liceul si vei invata abia in clasa a XII-a materia pentru facultatea visata. Materia ce vrei sa o inveti de pe acum nici nu o vei intelege, te vei lovii de anumiti termeni. Creste tu mare si vei vedea ce se va intampla peste 3-4 ani. Noroc!

| seby005 a răspuns:

Sal. astea sunt bazele drept civil
drept penal
bafta pa

| BNSAV a răspuns:

"Am 15 ani si sunt sigura CA CIND termin liceul"
Nu observi nimic in neregula?

| Alessandro a răspuns:

Bună.
În primul rând, nu e școala de Drept, e universitatea de Drept.
Și ce vrei tu, să te apuci de învățat? Eu zic, să trăiești, cât mai poți, căci la Dreptul este una dintre facultățile care cere seriozitate frate, nu glumă. Așa că fii pregătită.
La Drept trebuie să ai o inteligență mare. Trebuie să știi să pui problemele din absolut orice punct, nu îți imagina că e ușor. Și eu tot la Drept vreau, și sunt în temă cu toate infracțiunile care se întâmplă.
Trebuie să fii foarte serioasă și hotărâtă, înteligentă și puternică.
Pa-pa.

| dsxstyle a răspuns:

Daca nu esti la liceu inca sa optezi pentru unul cu profil uman profil uman stiinte sociale si acolo o sa inveti bazele incepand cu istoria si terminand cu studii sociale