| ateeenagegirl a întrebat:

Hei! Trec a9-a si vreau sa invat engleza pentru nu o stiu, doar putin. Daca ma apuc de meditatii o pot invata? Voi cum ati invatat-o? Cat timp imi ia sao invat?

8 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Pai acum timpul de invatare depinde de fiecare om in parte, incepe cu lucrurile simple: culorile, animalele... apoi treci la verbe...
Te ajuta daca citesti si inveti cuvinte, le retii. Si meditatia te poate ajuta

| j1NNNx a răspuns:

Romana ai facut-o praf laughing
Iti ia ceva vreme, dar o poti invata in 2-3 ani perfect (la nivel de intelegere cu societatea englezeasca).

| ateeenagegirl explică (pentru j1NNNx):

Mda, am scris repede si am mancat anumite semne si nici nu m-am exprimat foarte bine.

| AnarchyUK a răspuns:

Indicat este ca atunci când înveți o limbă nouă, să știi cât de cât și limba ta nativă (în acest caz, româna).
Engleza nu este considerată o limbă dificilă. Ținând cont de acest aspect și de capacitatea ta de memorare și, bineînțeles, voință, poți estima cam în cât timp vei ajunge la un nivel acceptabil pentru clasa a noua... aș spune că, începând de acum, orice om normal ar putea fi oarecum pregătit până în toamnă cu un minim de cunoștințe.
În primul rând, îți trebuie un dicționar. Desigur, poți folosi și diverse surse consacrate de pe internet, însă cel mai sigur este să ai ceva la îndemână oriunde și oricând dorești.
Apoi, îți organizezi timpul. Când înveți, lași deoparte alte activități. Îți recomand să te analizezi și să observi la ce ești mai slăbuță: vrei să aprofundezi vocabularul, gramatica, scrierea liberă? Ți-aș recomanda să faci câte puțin din toate, dar dacă este ceva la care te pricepi mai puțin, începe cu acel lucru. Pentru a avea o pronunție cât mai corectă îți recomand acest site: http://www.talkenglish.com/
Pentru un vocabular dezvoltat, citește texte (orice găsești în engleză) și când vezi un cuvânt nou, notează-l, vezi ce înseamnă, memorează-l. Poți să-ți faci bilețele pe care să le ai la îndemână și să te poți uita oricând la ele, ca să fii sigură că nu uiți.
Videoclipuri pe youtube, mai ales cele făcute de nativi, pentru orice subiect: te uiți la ele și încerci să înțelegi despre ce se vorbește. Astfel, te familiarizezi cu stilul lor de a vorbi (mai ales că profesorii de liceu, în general, nu vorbesc în română)
Un alt site potrivit oricărei nevoi, de la gramatică la expresii și cuvinte de argou specifice, recomand acest site: http://www.engvid.com/english-lessons/
De asemenea, o carte excelentă pentru orice nivel, este aceasta:
http://gradaran.mskh.am/......%20key.pdf

Și pentru un ultim răspuns: da, dacă te apuci de meditații o poți învăța, însă la cât de vorbită este engleza, eu spun să nu dai banii degeaba dacă te simți în stare să înveți singur.

Mult succes!

| RaspunsuriBune a răspuns:

Eu unul am învăţat-o cu ajutorul muzicii, a jocurilor video şi a filmelor. Şcoala a avut asupra competenţelor mele la limba engleză un efect nesemnificativ, cam 5%. Desigur, dacă nu te pasionează cele trei lucruri menţionate mai sus, poţi încerca meditaţiile, o poţi învăţa, îţi trebuie doar puţină ţinere de minte. big grin

| RaspunsuriBune a răspuns (pentru RaspunsuriBune):

Încă ceva, nu poţi spune cât timp îi ia cuiva să înveţe decât dacă îl cunoşti. Întrucât eu nu te ştiu, şi probabil nici ceilalţi, n-avem nici măcar cum să aproximăm acest lucru. Depinde de nivelul tău de inteligenţă şi ce ţinere de minte ai happy. De asemenea, depinde şi de nivelul la care doreşti să ajungi cu această limbă.

| MCB2000 a răspuns:

Avand mama profesoara de engleza cum necum a trebuit sa invat big grin
Sincer acum, engleza e o limba importanta fara de care in afara tarii esti pierdut, nu iti recomand neaparat meditatii, engleza e o limba usoara si poate fi invatata din muzica / jocuri video / filme etc.

| ___Z7oZ a răspuns:

Recomand să găsești un profesor bun care să studieze limba engleză. De exemplu, în cea mai bună școală online EnglishPapa.
Instructorii sunt excelenți, vor selecta un plan de studiu individual. Lecțiile sunt foarte interesante, pentru învățare ai nevoie doar de un zoom https://englishpapa.com/