| Anonim12377e7 a întrebat:

Am 16 ani și vreau sa dau la academia de politie. Dacă nu am rezidenta într-un anumit stat, pot da în acel stat sa fac academia de politie(ex. Anglia, Italia, tari din UE în special).
Dau fundă happy

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa dai la Academia de Politie sau Armata din UK sau alt stat european, nu trebuie sa fii rezident al acelei tari, ci sa fii CETATEAN al acelei tari, cu cetatenia luata.
Neavand cetatenie nu poti beneficia de joburi de guvern, nu poti vota si nici nu poti beneficia de scoli sau servicii de armata ori securitate, in acea tara.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ma cam indoiesc.
In Legiunea Straina se pot inscrie si cetateni din alte tari ai lumii, cu contract, dar acolo se pregatesc soldati mercenari.
La academiile de politie se pregatesc ofiteri, care sunt desinati sa conduca politia, tot pe baza de contract. Insa un ofiter trebuie sa fie accesibil la orice ora cand este nevoie de el, iar fara adresa stabila acesta ar fi imposibil.

| Bizon95 a răspuns:

Trebuie sa te interesezi de legile din tara respectiva
fiecare tara are legile ei
de ex. cand e vorba de ceva de genul militia LOCALA, la care nu trebuie academie de politie, e posibil sa nu fie necesara neaparat cetatenia