| alecsutz956767779 a întrebat:

Buna TPU

Deci acum dau de permis, si cand mi-am luat dosarul de la scoala m-a pus sa declar pe propria raspundere ca nu am rezidenta normala in alt stat decat Romania, ce se poate intampla daca am rezidenta in Italia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca se descopera te pot acuza de infractiunea de fals in declaratii (art.292 Cod penal). Oricum, nu avea mare importanta rezidenta, atata timp cat ai domiciliul stabil in Romania.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cred ca este vorba despre "rezidenta principala " nicidecum de "rezidenta normala"!

" Prin "rezidenţă principală" se înţelege locul în care o persoană locuieşte de obicei, adică timp de cel puţin 185 de zile pe an, ca urmare a unor legături personale şi/sau profesionale. În cazul unei persoane ale cărei legături profesionale se află în alt loc decât legăturile sale personale, şi care, datorită acestei situaţii, petrece perioade de timp alternativ în locuri diferite situate în două sau mai multe state membre, "rezidenţa principală" se află obligatoriu în locul în care se află legăturile personale, cu condiţia ca persoana în cauză să se întoarcă în acel loc în mod regulat. "--- asta inseamna ca, rezidenta ta personala este Romania unde ai parinti, rude si unde, in mod regulat, te intorci.
Vezi sursa :http://www.dordetara.ro/article.php/2006120703320578