| YoMsG a întrebat:

Am 18 ani, sunt clasa a 12 a, profil filologie si nu prea stiu ce sa fac dupa liceu. Cu siguranta nu vreau o facultate. Mie mi surade ideea de a fi asistent medical. Din ce am vazut eu, se castiga peste 2000 de lei la inceput sau ma insel? As vrea sa aplic sa incerc sa intru la buget la o scoala de asistenti medicali, dar nu stiu mai exact ce ar trebui sa invat? Am vazut ca e nevoie de biologia de clasa a 11 a? Ma puteti ajuta cu niste informatii clare? Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca vei fi asistent asta va fi singura ta meserie, singurul loc de munca posibil (90%) si s-ar putea sa nu iti placa sau sa vrei altceva mai apoi, nu ne referim la cele pentru persoane fara studii medii sau superioare. Pe cand, daca iti alegi o alta facultate pe economie sau inginerie de exemplu poti lucra in multe domenii, te poti plia pe o gramada de posturi si poti evolua cum vrei si cat vrei, sa iti largesti orizonturile si sa castigi mult mai mult.
Salariul de asistent medical nu e mare si nu te gandi ca va creste cine stie ce, iar 2000 lei e deja un salariu prea mic ca sa traiesti decent mai ales daca ai si o familie. Iti spun asta ca sa cantaresti lucrurile si sa vezi daca intr-adevar esti convins ca o facultate nu te va ajuta in viitor. In plus sunt foarte multi, extrem de multi asistenti medicali care au terminat scoala sau care sunt inca in scoala, iti spun din ceea ce am vazut si am auzit eu, iar posturi libere sunt putine si e bataie pe ele fiind atatia candidati.
Daca asta e ce vrei sa faci, intra pe site ul scolii postliceale si vezi care e bibliografia si cum se face admiterea, fiecare scoala isi face admiterea asa cum vrea. Eu nu am de unde sa stiu in ce oras stai.
Un exemplu, la Bucuresti se da examen grila la biologie (anatomie) din manualul acela portocaliu de clasa a 11 a, practic materia pentru bac, nu e gen ca la medicina, e mult mai usor examenul.

| Eduard619 a răspuns:

Pai admiterea la asistenti medicali se da numai la facultate, pentru post-liceala trebuie doar sa ai bacul si nu trebuie sa inveti altceva pana intri.