| Teofil2000 a întrebat:

Am ai eu o intrebare cu privire la meseria de militar. De ce ne trebuie limbi staine, de ce este proba eliminatorie? Recunosc nu-mi place engleza as prefera franceza. Dece tre uie sa sti obligatoriu engleza si nu se poate orice limba straina.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fiindca suntem membri NATO, iar NATO este o organizatie militara cu limba oficiala engleza. De asemenea, in avatie (civila si militara) si marina (comerciala si militara), limba internationala obligatorie este engleza. Din pacate, cariera militara are niste rigori, faci mai ales ce trebuie si mult mai rar ce preferi.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca comunicatiile internationale (in NATO, aviatie, etc.) se fac in limba engleza.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru contactele NATO care se desfasoara in limba engleza.

| KateBubble a răspuns:

Fiindcă engleza este cea mai vorbiă limbă de circulație, iar militarii, și nu doar ei, o folosesc atunci când comunică cu cei din armatele altor state.