| PrecioussGirl a întrebat:

Am facut un test la scoala pentru a afla cam catre ce domeniu sa ma indrept dupa terminarea liceului si una dintre meserii este de artist multimedia. ce anume trebuie sa faci in aceasta meserie? nu stiu absolut nimic despre asta! e pentru prima data cand aud de asa ceva si as dori sa stiu cat mai multe. multumesc!

1 răspuns:
| AdrianIonut100 a răspuns:

Artiști multimedia sunt artiști contemporani care folosesc o gamă largă de mass-media pentru a comunica arta lor. Arta multimedia include, prin definiție, mai mult de un mediu, prin urmare, artiști multimedia folosesc arta vizuală în combinație cu sound art, imagini în mișcare și alte media. Arta poate lua forma de arta de instalare, obiecte găsite prezentate într-o formă artistică, sau sculptura cinetică, printre altele.

Este important să se facă distincția între artă multimedia și opere de artă mixte mass-media. În cadrul artelor vizuale, mass-media mixte tinde să se refere la muncă care combină diferite în mod tradițional distincte mass-media vizuale, de arta, cum ar fi anumite opere ale lui Frank Stella Frank sau Jane, care fuzionează pictură și sculptură, de exemplu. Un lucru pe panza, care combină vopsea de ulei, colaj ziare, cretă, sticlă și cerneală, de exemplu, ar putea fi numit un "mixt mass-media" de lucru -, dar nu multimedia. Arta Multimedia presupune o sferă de aplicare mai largă decât mass-media mixte, ca și în creațiile de artă vizuală, care combină mass-media, cu elemente de obicei, considerate corespunzătoare a domeniului literaturii, teatru, dans, film sau muzica.

Opera de arta multimedia, de asemenea, implică frecvent decât celelalte simțuri vedere, cum ar fi auzul, pipăitul, mirosul sau. O opera de arta multimedia poate deplasa, de asemenea, ocupă timp, sau de a dezvolta în timp, mai degrabă decât să rămână statică și cu mass-media traditionale. O altă trăsătură frecventă de opere de artă multimedia este utilizarea de tehnologii avansate, cum ar fi un sunet electronic sau generat de calculator, video, animație, și interactivitate.

Anumite genuri tradiționale, cum ar fi de operă și film sunt în mod inerent multidisciplinare sau chiar "multimedia", într-un sens foarte slab, deoarece acestea implică teatru, literatură, arte vizuale, muzică, dans, costume și. Într-adevăr, o uniune a artelor a fost exact ceea ce Richard Wagner imaginat în idealul său de "Gesamtkunstwerk" sau o "sinteză a artelor" (literal: "operă de artă completă").

Cu toate acestea, în termeni contemporani, filme de operă sau chiar nu ar fi corect considerată "arta multimedia." O operă de artă multimedia este de obicei montat pe o scară mai mică decât o operă sau un film și este de obicei creat în întregime de către o singură persoană (mai degrabă decât efort de colaborare de operă sau de cinematografie). Lucrări multimedia nu necesită, de obicei, artiștii interpreți sau executanți. În cazul în care artiștii interpreți sau executanți sunt folosite, acestea sunt de obicei oameni neinstruit, la fel ca în membrii audienței care interacționează cu piesa, spre deosebire de cântăreți sau actori instruiți. Opera de arta multimedia este adesea prezentată într-un muzeu curated sau setarea prin galerie, în care piesa este înțeleasă ca fiind o formă extinsă de artă vizuală. Creatorul unei opere de artă multimedia este de obicei cineva cu un fundal oficial în arta vizuală.