| Alinutza_6937 a întrebat:

Am fost "angajata", daca pot spune asa la o firma, dar e impropriu spus pentru ca ieri m-au chemat sa depun actele si abia pe 2 Mai, sa vin sa semnez contractul de munca. Intrebarea mea ar fi: este normal sa semnez contractul in alta zi decat cea in care am depus actele?

6 răspunsuri:
| Azre a răspuns:

Daca ei te au in perioada de proba cum se zice. Da e ok sa le semnezi la 14-15 zile cam atat e perioada de proba. Dar difera de la angajator la angajator. Dar daca tu nu esti in perioada de proba mi se pare normal sa se semneze in prima zi de lucru! odata cu acetele aduse la dosar si cu protectia muncii tot! Particularii intarzie de obicei procesul acesta ca deh nu-si platesc darile catre stat si nu numai. Asa ca ai grija multi sunt smecheri, muncesti pentru ei 10-15 zile si te dau afara ca tu fara sa fi semnat vreun contract de munca ceva

| Alinutza_6937 explică (pentru Azre):

Mersi pentru raspuns. in ziua aia, 2 Mai, mi-au spus ca pot incepe lucrul o data cu semnarea contractului si a protectiei muncii.asta nu inteleg. din moment ce eu am depus actele ieri..de ce abia pe 2?

| Azre a răspuns (pentru Alinutza_6937):

S-ar putea sa aiba pe cineva care inca lucreaza pe postul acela pana la data de 2 mai si de atunci iti intrii tu in post practic. S-ar putea ca respectiva persoana sa-si fi dat demisia sau sa o fi disponibilizato si conform legii dupa disponibilizare/demisie mai lucrezi 15 zile lucratoare, ca pre-aviz intelegi?

| Leutzbv a răspuns:

Da, asa este acum cu noua lege. Stiu asta pentru ca am lucrat la Kaufland si acolo era la fel. Succes!

| Alinutza_6937 explică (pentru Leutzbv):

Multumesc.dar si protectia muncii tot atunci se semneaza?

| axll a răspuns:

Da, e foarte normal. pentru ca postul poate fi disponibil incepand cu data de 2 mai. pana atunci profita de timpul liber pe care-l mai ai happy