| cali97 a întrebat:

Am jucat fotbal de la 6 ani pana la 13 ani in orasul meu natal. Acum sunt in Timisoara la facultate, fac 19 ani anul asta si as vrea sa ma apuc din nou de fotbal, problema e ca nu am conditie fizica. Ceva sfaturi unde as putea sa ma inscriu? Multumesc!

2 răspunsuri:
| Infraverde a răspuns:

Conditia fizica se redobandeste. Si eu am jucat handbal in scoala si mai si alergam kilometrii intregi de placere. De cand am descoperit placerile fumatului si mancatului nesanatos, insa...
Tot ce trebuie sa faci e sa o iei in ritmul tau. Nu te forta, nu incerca sa iti depasesti limitele. Incepe cu un pic de cardio, alearga dimineata (un pic, nu mult). Apoi poti incepe sa lucrezi un pic muschii, poate sa arunci niste greutati in toate schema asta. Cand o sa te simti comfortabil cu nivelul de efort fizic pe care il poti depunde, apuca-te iarasi de fotbal. Nu stiu cum esti tu, dar in locul tau, eu daca m-as apuca de un sport dupa o perioada lunga de sedentarism m-as lasa repede, pentru ca e o provocare cam mare din prima.

| cali97 explică (pentru Infraverde):

Mersi de raspuns dar nu cred ca ai inteles. Nu m.am lasat de tot de fotbal/sport. De exemplu fotbal joc in fiecare saptamana. Doar ca eu as vrea sa incep din nou sa joc 11 contra 11 pe teren mare, cum am jucat de la 6 la 13 ani happy. Si chiar stiu ca sunt destul de talentat si stiu ca pot, dar nu prea stiu echipele din Timisoara. Nu conteaza, poate sa fie liga a 4-a, a 5-a.