| trocki1238238409238409 a întrebat:

Am mai pus pe aici, destul de multe post-uri, din raspunsurile carora, am invatat destul de multe chestii.

Pe scurt, sunt un baiat de 19 ani, stau in mediu rural, o zona destul de saraca si lipsita de oportunitati. Mi se pare interesant domeniul IT si chiar imi place sa imi pun mintea la contributie sa rezolv diferitele probleme. Facultate nu prea imi permit sa fac, asa ca trebuie sa incerc sa intru in domeniul IT altfel. Una dintre singurele variante pentru un salariu decent, aici pe zona, este sa intru in politie. Nu e un salariu wow, dar e suficient pentru mine momentan, plus ca exista oportunitati de crestere si sincer, chiar pare o meserie care sa ma satisfaca pe moment. Apoi ma gandesc sa fac o facultate de Informatica sau ceva, la fara frecventa si apoi sa incerc sa intru cumva in domeniu si sa renunt in totalitate la politie SAU daca o sa imi placa extrem de mult in politie, studiile superioare ma pot ajuta sa avansez la un post mai inalt sau chiar sa devin ofiter deci automat creste si salariul.

In timpul liber, am inceput sa ma pregatesc pentru admiterea la Scoala de Politie sau incadrare directa, dar in acelasi timp, am gasit niste site uri unde rezolv probleme in diferite limbaje. Acolo chiar simt ca ma relaxez. In ultima vreme, m-am axat pe C# si chiar imi place.

Ce parere aveti de planul meu? E cea mai optima varianta pentru situatia mea actuala?

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai mai pus întrebarea. Te încurajez cu poliția.

| Frank51 a răspuns:

Pana nu ai o certitudine ce vrei sa faci, nu vei putea reusi. Nu prea e motiv faptul ca esti din zona defavorizata, daca te duce mintea ajungi unde vrei. Lucrez in invatamant si vad copii foarte saraci care ajung la NASA si care sunt vanati de companii din america. Deci motivul cu saracia sau defavorizarea cam pica.

| UserRo10 a răspuns:

Ai mii si mii de cursuri despre programare. Ia-le pe rand si invata usor usor. La un moment dat vei avea nevoie de studii pentru diploma si atat. Daca reusesti sa fi autodidact e tot ce trebuie

| Mihai0101 a răspuns:

Foarte bine incearca frate si nu te lasa de programare C+

| 6Radu5 a răspuns:

E bun planul, dar sincer o sa ai cele mai multe beneficii daca intri in politie, crede-ma.

| trocki1238238409238409 explică (pentru 6Radu5):

Mulțumesc de încurajare! Poți detalia?

| 6Radu5 a răspuns (pentru trocki1238238409238409):

Poti sa incerci cu scoala de politie de la Cluj si daca nu merge treaba incearca la academia de politie din Bucuresti.Scoala de politie e destula pentru inceput, acum poti sa intri in politie si fara scoala dar macar asa ai un grad mai mare. Daca te descurci urci in grad si iti creste si salariul, nu castigi precum in IT dar nu ai nici minimul pe economie, bani se fac usor in politie.O sa iti faci si relatii in politie si daca o sa ai niste intamplari in viata cu legea o sa scapi mai usor fiind politist.In Romania multi se fac politisti pentru ca este o meserie banoasa, iti faci pile/relatii in politie, poti sa furi usor si sa faci manarii ca nu te prinde nimeni(asta daca alegi sa fii un politist care isi face de rujine insigna)etc.

| user499999 a răspuns:

Băi trockipenelochi, omul ăla are dreptate în ceea ce ți-a spus. Ascultă-l pe om că a lucrat la minister și știe ce spune. Nu se intră așa ușor. Gata, ai devenit major și acum ai prins glas, te iei în gură cu toți pe-aici. Planul tău e un dezastru și după modul în care te exprimi, pari a fi un tocilar care visează mult, dar realizează foarte puțin în viața de zi cu zi. Nu există că nu îți permiți să faci facultate, nu îți mai căuta scuze. Angajează-te undeva timp de 1 an de zile, strânge suficienți bani pentru a pleca din oraș și înscrie-te la o facultate pe care să o consideri potrivită abilităților tale. Stai frumos la cămin, înveți bine, iei bursă și îți rezolvi problemele. Soluții există suficiente. Nu înțeleg care e scopul acestor întrebări adresate pe acest site. Sfatuiește-te cu oameni apropiați, e irelevant ce cred alții pe care nu i-ai cunoscut și nici nu i-ai văzut vreodată.

| trocki1238238409238409 explică:

Nu ma lua de sus! Stiu foarte bine despre tot ce spui. Intrebarea mea a fost alta. Chiar nu ma interesa faptul ca ai lucrat și în MINISTER pe etaj cu biroul MINISTRULUI. Si da, se poate din SURSA EXTERNA la 19 ani. Sunt oameni care intra imediat dupa liceu, deci mai taie din ele ca daca ar fi sa ma iau dupa tine, nu as mai avea vreo sansa la nimic in viata. Puteai sa nu te mai obosesti sa dai raspunsul asta

| anonim3247 a răspuns (pentru trocki1238238409238409):

E greu azi să intri în poliție.

| trocki1238238409238409 explică (pentru anonim3247):

Recunosc. Am gresit in abordarea mea, dar chiar asa de prost am scris, incat sa par ca nu sunt capabil de nimic? Si la Politie, eu nu vreau sa intru neaparat din sursa externa. Si Scoala de Politie e o varianta. Cat despre facultate, as vrea sa fiu si angajat in acelasi timp, de acolo m-am gandit la varianta de a face de la distanta

| anonim3247 a răspuns (pentru trocki1238238409238409):

Pentru ce vrei tu azi ar trebui să fi foarte inteligent ca să treci testul psihologic.

| trocki1238238409238409 explică:

Pai si in prezent, cum sta situatia? Si legat de acel test, ce sanse am eu sa il fac, in situatia data?

| anonim3247 a răspuns (pentru trocki1238238409238409):

Dacă e luat cam de 25% din candidați îți dai seama că trebuie să fi foarte inteligent.