| Petre_Dragos_1998 a întrebat:

Bună seara, am o mică nelămurire și mi-ar fi de mare ajutor dacă mi-ați oferi câteva sfaturi... m-ar ajuta mult.
Am luat examenul de bacalaureat cu nota 8.41 (română 8.25, istorie 7.40, logică 9.40) și am 3 opțiuni pentru facultate; SNSPA (psihologie și sociologie) și Universitatea din București (filosofie și sociologie).
Problema mea este următoarea; după ce vreau să termin cu toată facultatea, aș vrea să profesez într-o carieră didactică(știu că nu se plătește bine și etc, dar asta vreau eu să fac), și ce facultate dintre cele prezentate de mine mai sus ar fi cea mai recomandată ca să pot preda cât mai multe la gimnaziu/liceu? (Profesorii pe care i-am avut eu de științe umaniste au terminat Facultatea de Filosofie și pot preda toată ramura umană (filosofie, economie, psihologie, logică etc).
Sau, dacă nu pot profesa într-o carieră de profesor, care din cele 3 facultăți enumerate mai sus îmi lărgesc gama de locuri de muncă în care pot intra? Adică cu ce facultate din cele de mai sus am șanse mai mari de angajare fără să mor de foame.

Aștept răspusurile voastre!
Mulțumesc anticipat!

1 răspuns:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Tu ai spus doar doua facultati. Alege filosofia daca asta ti-au recomandat si profesorii