| IonutPutinica a întrebat:

Am o intrebare
Daca vreau sa iau o casa in rate, sa zicem una de 80.000 Euro.Si ca suma initiala platesc sa zicem 25.000 Euro,apoi trebuie sa dau x Euro/luna(an).
Pot de exemplu,dupa ce am platit o anumita perioada, si sa zicem ca mi-au mai ramas de platit 30.000 Euro, sa dau toti bani la gramada in momentul ala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce stiu, da, dar atentie, bancile in general percep un comision serios pentru achitarea in avans a ratelor, pentru ca facand asta le incurci unele socoteli. Iti recomand sa vorbesti la banca si sa intrebi exact care sunt conditiile in care poti achita in avans, ca sa stii despre ce este vorba. Si sa citesti si contractul atent, ca sa nu te trezesti cu surprize. Bancile sunt gata sa insele pe oricine pentru ceva comisioane in plus happy

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Se poate atat timp cat dispui de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca cumperi casa prin programul prima casa, ai salariul ok, se poate fara nici un comision.
Daca iei credit imobiliar, citeste cu atentie contractul pe care il semnezi ca e posibil sa ti se perceapa comision de restituire anticipata, deci in loc de 30000 de euro sa trebuiasca sa platesti 31000, 33000, etc. Depinde de banca.
Sper ca te-am lamurit.

| vRemi a răspuns:

Da, se poate.

| michael5813 a răspuns:

Da se poate