| sanboss a întrebat:

SALUTARE - vreau sa imi iau un tlg la abonament si pentru ca e prima data nu inteleg un lucru.

daca tlf liber de retea costa 1.600 lei de exemplu

la abonament il iau cu 0 lei si platesc in fiecare luna o anumita suma de bani ¿

si de ce unele telegoane la abonament costa poate trei sfert din pretul telefonului la liber, suma aceasta trebuie platita pe loc ¿

ca de ex tlf liber retea 2.000 lei acelasi tlf abonament 1.000 lei
eh pretul acela de 1 mie de lei trebuie platit pe loc sau pe parcurs?

ceva sfaturi de telefoane

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Diferenta intre pretul la liber si cel la abonament o sa iti iasa pe nas ca te tin de oo legat prin contract. Nu fi tont, fii baiat destept si ia telefonul la liber. Daca nu iti permiti sa il iei la liber, inseamna ca nu iti permiti nici la abonament. Crede-ma, stiu multi care s-au gindit ca tine si dupa aia s-au apucat sa isi plinga in pumni.
P.S. Singurele abonamente care merita sa te legi cu ele la cap acuma sint alea de la RDS... chiar daca acoperirea lasa uneori de dorit.

| MonsterElectric a răspuns:

Sfaturi: NU lua abonament. La telefonul de 2.000 lei trebuie sa platesti 1.000 lei pe loc si in fiecare luna (depinzand de abonament) cam 17 euro timp de 2 ani, asta insemnand inca 1800 lei. Deci in loc sa platesti pe loc 2.000 lei alegi sa platesti in total pe o perioada de 2 ani 2.800 lei. Daca vrei telefon sa stai pe fb sa stai pe net etc un iphone 5 ar fi perfect dar sa mai astepti pana apare 6 ca o sa scada pretul. Daca vrei pentru jocuri cauta un Samsung S4 sau un HTC One.