| Dragosgan a întrebat:

Am o intrebare, sunt a 8-a si de la anul dau la liceu, dar sunt nedumerit la cel profil sa dau, ori filologie ori stiinte sociale, pana acum sunt indecis, am aflat ca acum nu se mai da la filologie bacul la latina vreau sa stiu daca e adevarat si mai vreau sa stiu care vi se pare voua mai usor si placut?

5 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna.hai sa te ajut! Deci, eu am treminat liceul la sectia de filologie si nu am dat bac-ul la latina. Nici nu am auzit ca s-ar da vreodata bacul la lb. latina.La filologie vei face vreo 7 ore de romana pe saptamana, cred (daca mai tin eu bine minte) ca vreo 4 ore de istorie, eu am facut 3ore de franceza, 2-3 engleza, 1 ora de latina, iare de mate, fizica chimie...ce sa zic nici nu poate fi vorba. Vei face cate o oara din fiecare pe saptamana in primul si al 2 an,caci in clasa a XI a si a XIIa nu vei mai face! Este super profilul! Bac-ul l-am data la romana (scris si oral),engleza(oral), franceza (scris), istorie (pentru ca asta am ales eu, puteam sa aleg si geografie dar mie mu imi placea) si sport! deci BAFTA happy

| sufletsel a răspuns:

Cel mai bun profil e matematica_informatica eu acolo sunt.sunt in clasa a 10.eu te as sfatui sa dai la mate info asta daca iti place matematica

| ElFenomen a răspuns:

Salut.eu am terminat anul' asta stiinte sociale si pot sa-ti spun ca e OK asta daca nu te deranjeaza sa faci multa istorie si romana pentru ca la mate se fac DOAR notiunile de baza nu se intra in detalii.in a 9a o sa faci logica in a 10a psihologie in a 11a nu ma stiu celaughing) si in a 12a faci folozofie.Bafta si e alegerea TA!big grin

| addictedlove a răspuns:

Bcul nu se mai da la latina! dai la romana,istorie obligatoriu si la alegere filosofie,economie,geografie, psihologie, sociologie...iar eu iti sugerez sa dai la lb strainewinking adica fil engleza intensivbig grin! bafta