| LoveMadScience a întrebat:

Care este diferenta dintre stiinte sociale si filologie(profil-liceu)? Latina?:s
Funda si voturikiss

4 răspunsuri:
| xxdd a răspuns:

La stiinte sociale dai teza in ordinea claselor la logica,la economie, la filozofie, psihologie

si bacul din -limba romana oral si scris;
-la proba B o limba moderna oral;
-la proba D Geografie (clasa a XII-a) sau Istorie;
-la proba E Istorie sau Geografie, Logică şi argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie;
-la proba F o limbă modernă scris(alta decât cea susţinută la proba B ), Matematică, Chimie, Biologie (probă scrisă), Educaţie fizică (probă practică)

| Ramonaaaa a răspuns:

Pai,din cate am inteles eu (sunt clasa a8) la profilul filologie faci limba romana,evident,latina foarte mult,filozofie si logica love struck.
Stiintele sociale se bazeaza,intr-adevar,si ele,pe limba romana insa faci,de asemenea,multa, multa istorie.
Cel putin asa am auzit eu, nu stiu daca ceea ce zic este 100% adevarat insa partea cu materiile care se fac la filologie este adevarata.Stiu din surse sigure big grin.
Bafta sa intri la un liceu bun :*!

| Smile94 a răspuns:

Sunt la stinte sociale si nu e adevarat ca faci multa istorie tongue ai 3 ore p saptamana la fel ca si o limba straina, 4 de romana si una de latina, chimie si bio o ora, 2 mate si fizica psihologie logica etc

| LittleGirl_8468 a răspuns:

La filologie se face multa romana, engleza, franceza, germana... acum, depinde de liceu! tot ce stiu despre stiinte sociale e ca se face istorie de-ti iese si pe nas si pe urechi...winking sper ca te-am ajutat happy