| nonaa a întrebat:

Am o mare dilema si am mare nevoie de tot ajutorul pe care il pot obtine.Sunt in ultimul an de liceu la sectia matematica-informatica si in curand o sa fiu pusa in fata unei probleme si anume sa-mi aleg o facultate care de preferat sa ma reprezinte.Aici intervine problema, nu stiu ce facultate as putea alege.Sunt o fire destul de 'ciudata' as putea spune tinand cont ca ma atrag lucrurile care nu par sa fie de viitor.De exemplu, mi-ar placea o profesie ca make-up artist deoarece vad 'acel ceva' pe care il detine orice persoana si cred ca trebuie valorificat(ma refer din punct de vedere estetic) si am facut cursuri in domeniu, dar nu este o meserie de viitor. Un alt exemplu ar fi desenul sub toate formele sale si arhitectura nu ma atrage pentru ca am incercat timp de 6 luni la design interior. O alta optiune ar fi psihologia care din nou nu prea are sanse de reusita pe viitor.Deci sunt total nedumerita.Desi sunt la matematica-informatica nu as fi interesata sub nici o forma de ceva ce ar avea legatura cu realul.As vrea niste sugestii din partea oricui este dispus sa le ofere si sa-si dea cu parerea, mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc

1 răspuns:
| astamicuta a răspuns:

Eu sunt in anul 3 la automatica si acum regret ca am gandit ca tine.am vrut ceva "de viitor". O viata avem, hai sa facem ce ne place cu ea. Cum ai vrea sa fie : sa mergi la un serviciu de placere, din pasiune sau sa te gandesti cu groaza ca iar trebuie sa mergi la munca, unde nimic nu te atrage si o sa tot mergi inca 10, 20, 30,40 de ani. Iar daca faci ceva cu pasiune sigur o sa iasa ceva bun si trebuie sa te mai gandesti ca nu doar banii aduc fericirea big grin