| nonaa a întrebat:

Am o mare dilema referitoare la ce facultate as putea urma pe viitor.Sunt in ultimul an la liceu, sectia matematica-informatica.Desi sunt la profil real as vrea sa-mi aleg o facultate cat mai departe de orice are legatura cu matematica, fizica, chimie, informatica.Problema mea este ca practic toate optiunile mele de pana acum par sa nu aiba nici un viitor, cel putin din cate am auzit.Prima mea optiune ar fi facultatea de psihologie deoarece as vrea sa cunosc mult mai multe despre psihicul uman, dar sunt descurajata constant de practic toata lumea pe motiv ca nu e ceva de viitor. A doua optiune ar fi make-up artist deoarece am cunostinte in domeniu, am urmat niste cursuri si imi place sa scot in evidenta si sa valorific acel 'ceva' pe care il detine orice persoana(din punct de vedere estetic bineinteles) dar din nou nu are nici o sansa pe viitor. A treia optiune ar fi cam orice ar avea legatura cu arta, de ex. desenul, design-ul s. a. m. d si care imi poate da posibilitatea sa creez, sa ma manifest liber.Sunt total nedumerita si m-ar ajuta foarte mult o sugestie sau o parere din partea oricui este dispus sa o ofere, voi tine cont.

Multumesc!

11 răspunsuri:
| cuore a răspuns:

Eu ti-as zice sa dai la Matematica, chiar daca e grea, cel putin cu facultatea asta faci ceva in viata.Mai dai o meditatie si te descurci.Cu Psihologia e mult mai greu.

| ganton a răspuns:

Pai gandeste-te la ce te atrage mai mult, nu la ce suna "cool". Io inteleg ca psihologia suna intelectual asa, la fel si arta. Viitor poti avea facand si adidasi la masina de cusut. Important e cat de mult te atrage domeniul.

| HellYeahChristine a răspuns:

Sincer daca te iei dupa ce zic altii n-o sa ajungi nicaieri.Nimeni nu poate sa stie exact ce e de viitor sau nu.Fa ce iti place si nu te lua dupa altii happy Psihologia e frumoasa si mi se pare de viitor. Poti face in paralel si ceva legat de design daca vrei.

| Roshketz a răspuns:

Hmm...Eu sunt in penultimul an si au aparut si la mine discutii de genul asta. Cu toate ca sunt la profil mate-info nu vreau nici macar sa aud de facultate cu profil bazat pe materiile mentionate si de tine in intrebare. Prima data am vrut Teatru, dar ai mei au spus "Sub nicio forma!", apoi am zis Limbi straine (din nou, "Nu!"), dupa asta, Jurnalism, pentru ca deja lucrez in domeniu (raspuns de la ai mei: "N-ai sa ai nici dupa ce bea apa!")...si, dupa lupte seculare.m-am decis. Drept, Danemarca. Asta imi doresc de mica.dar nu m-am gandit pana in prezent, avand in vedere situatia de la noi din tara. Poti aplica la ce facultate iti doresti, iar daca inveti bine si dai din coate, poti primi o bursa traznet afara. Good luck! happy

| Dyva_1008 a răspuns:

Exact in aceasta situatie ma aflu si eu...doar ca eu voi alege o facultate ce are legatura cu matematica,fizica,chimie,informatica. Sfatul meu este sa faci ceva ce iti place dar care sa fie si practic. A doua optiune pe care ai prezentat-o,aceea de a fi make-up artist, e super, mai ales ca ai si cunostinte in domeniu...adica hai sa fim seriosi, in ziua de azi atat printre modele cat si printre femeile obisnuite machiajul are o importanta foarte mare.Si,daca tu ai potential in acest domeniu, cu siguranta vei face progresii si poate vei deveni una dintre cei mai buni, parerea mea! iti urez mult succes in viitor si la bac!:*si sper sa faci cea mai potrivita alegere pentru tinewinking

| radanpetrica a răspuns:

Greu de spus, nu putem alege in locul tau, poate mici sfaturi, idei.
Tot la mate-info am fost si eu. Si cam tot asa vroiam sa fac, sa scap de materiile care mi se pareau un chin. Uite azi sunt student la politehnica si fac aceleasi materii ca in liceu si nu ma plang, eu sunt la facultatea de energetica, un proff. mi-a spus ca e cea mai buna facultate, ca este de viitor, energia este totul. Fara energie nu se poate trai. in.fine...
Un sfat.lasa-te dusa.de viata.si vei ajunge acolo unde trebuie, crede-ma, trebuie doar sa crezi in tine :d...
nu te descuraja. daca ar fi sa aleg o facultate.eu as alege medicina...straight face.
Incearca Make-up.dar sa faci eforturi serioase daca vrei ceva de la viata, o cariera profesionala.

| Monyyyyy a răspuns (pentru radanpetrica):

Salut vreau sa te intreb eu fac mate m2 ar fi de ajuns la electric la politehnica?

| CoadaCatalin a răspuns:

Arhitectura ar fi o optiune pentru arta,dar cum ar zice multi de pe TPU, este o alegere proprie care o decidem singuri si ne hotaraste toata viata,dar poti alege ceva care iti place si te vei bucura toata viata dar ca economie nu se stie asta depinde de foarte multe conditii.
Pana la urma este tot mai bine ce alegi tu dar fiindca ai postat chestiunea aici arhitectura este prima mea varianta, dar te poti duce pe orice facultate deoarece ai experienta in toate domeniile economice si sociale, etc...
Mult noroc pe viitor.
happy

| nonaa explică:

Multumesc foarte mult pentru parerile, sugestiile si experientele impartasite, chiar apreciez.Ma vor ajuta sa ma decid!

| nonaa explică:

Ganton, ai dreptate doar ca eu nu am ramas cu aceste optiuni doar pentru ca ar suna cool sau mai stiu eu ce ci doar pentru ca asta imi place.

| madalinaa_2505 a răspuns:

Trebuie sa tii cont de ceea ce iti place sa faci.Academia de politie poate fi o alernativa asta depinde de conditia ta fizicahappy limbile straine de exemplu franceza-engleza si pe parcurs poti face meditatii cat timp esti la facultate la o alta limba germana de ex.Psihologia de asemenea se cauta... oricum iti poti depunde dosarul la mai multe facultati numai sa ai norocul sa nu fie in aceeasi perioada examenele.Bafta!happy