| scroll a întrebat:

Am o nelamurire
Lumea asta de cine mai este condusa?
Barbati?
Femei?
Si inca un lucru as vrea sa mai aflu este ca dc barbatii se lupta intre pentru a urca femeia sus in top in loc sa fie uniti si sa le lase sa lupte pentru a intra in posturi de conducere si nu sa le faca rost posturi de conducere pentru o sg noapte de... sau altceva?

Si am mai auzit una buna "egalitatea intre sexe"
Se tot vb despre egalitatea dintre femei si barbati desi am vazut ca femeile au dreptul la toate posturile de conducere posibile chiar si la "postul de presedinte"
Ce fel de egalitate vor ele?
Sper ca am fost destul de explicit si ast si un raspuns.
multumesc.

7 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Într-o societate democratica totul este posibil, da, femeia este egala barbatului, care este problema? Nu trebuie sa traim din amintiri sau din ce ne spunea bunicii nostri odata ca femeia este buna sa aduca prunci pe lume. Timpul a schimbat aceasta mentalitate si cel mai bu exemplu este cancelarul Germanie Angela Merkel sau Hilari Clinton care pentru prima data a candidat la presidentia SUA.

| costymaximus a răspuns:

Heloo, in ce lume traiesti? Te-ai nascut cumva acum o secunda de nu ti-ai dat seama pina acum?

| Chuck a răspuns:

Lasa utopiile astea, stim toti care este sexul conducator.

| nathalie a răspuns:

Femeile conduc...smug

| Runa100 a răspuns:

In legatura cu egalitatea intre sexe : De anii buni femeile au tot auzit lucruri de genul: barbatii sunt mai puternici, ei conduc, ei sunt sefii tuturor, cand de fapt femeile sunt evidant la fel de puternice, au o duritate mai mare ca "ei" pe care o tin ascunsa pana trebuie folosita, si asta chiar ne supara.Adica Dumnezeu nea dotat cu rezistenta mai mare la forta, nu tot timpul neaparat la cea fizica si da, nici emotionala ( nu toate. unele sunt mai puternice decat altele dar asta e altceva)Si mai e si che stia cu "femeile exista doar sa inmulteasca rasa umana". Unde scrie ca neaparat asta e unica noastra menire?!? Suntem fiinte la fel ca barbatii si meritam acalasi respect ca si ei. Dar totusi macar noi avem o menire nu ca ei! Acum sper ca am vorbit in numele tuturor femeilor din lume si, ca te-am lamurit.

| scroll explică:

Care este?

| scroll explică:

M. S poate vrei sa zici ca femeile sunt bune de nascut prunci si asa va vi mereuwinkingNumai ca anuma sau mai modernizat si ele, nu mai au griza de acasa ci de la parlamentul europeanwinkingProiecte, chestii, invatamant... tot la copii se gandesc chiar daca nu ele nu vor recunoaste astawinkingAsa vor fi mereu!