| Micky123 a întrebat:

Am o nelamurire, nu stiu ce sa aleg, din cadrul facultatii de stiinte economice si administrarea afacerilor, dintre specializarea de marketing sau cea de management.Nu pot sa zic ca ma omor dupa stiinte exacte dar nici nu sunt chiar "ultimul din clasa" sa zic asa, dar imi plac mai mult cele creative.Nu stiu care dintre aceste 2 specializari mi-ar putea oferi mai multe sanse pe piata muncii

7 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Mergi pe management dacă tot ai ales facultatea asta. Pentru că dacă ai ales o astfel de facultate, mă gândesc că în viitor îți dorești să lucrezi pentru tine, nu pentru altul. Deși teoria e fix p... comparativ cu realitatea administrării unui business în România. E ca și cum ai învăța să conduci mașina prin informații culese dintr-o revistă.

| Micky123 explică (pentru siriusblack98):

Nu d.asta am ales facultatea, termin un liceu cu profil economic si cred ca este cea mai buna alegere pentru mine.

| siriusblack98 a răspuns (pentru Micky123):

Păi tu faci o facultate doar ca să se potrivească profilului din liceu? rolling on the floor Doamne... În fine, nu intru în detalii cu tine că n-are sens. Ai întrebat care dintre profilele marketing sau management îți oferă mai multe șanse să te angajezi după terminare. Răspuns final marketing. De ce? Pentru că se caută la greu agenți de vânzări. Întrebi din nou de ce? Pentru că ei sunt cei care aduc veniturile într-o companie și sunt puțini agenți de vânzări care într-adevăr știu ce fac. Totuși postul ăsta se poate ocupa lejer și fără facultate. Dar pe tine cu zero experiență chiar dacă ai o facultate nu te va pune nimeni în poziția de manager din prima zi ( decât cu pile ).

| Micky123 explică (pentru siriusblack98):

Normal ca in functie de profilul urmat la liceu imi aleg facultate, plus cea care ma atrage, logic ca de pe un profil de filo de exemplu nu onsa ma duc la mate info nu?

| siriusblack98 a răspuns (pentru Micky123):

Logic ar fi să te duci spre o facultate care îți deschide anumite drumuri mai ușor în carieră deoarece ăsta este scopul. Nu să faci o facultate aiurea doar ca să se potrivească profilului din liceu. Mna, zic și eu.

| Micky123 explică (pentru siriusblack98):

Pai stiinte economice nu sunt bune? Adica la final ai diploma de economist si te poti angaja in domeniu.

| TheStrategist a răspuns:

Ambele, depinde doar ce vrei să înveți mai mult.