| Negrea_Amalia_1995 a întrebat:

Am pus pui de gaina la clocitoare si au deja 2 saptamani si 6 zile si nici macar nu au ciocnit.De ce? Au avut temperatura 37.3° si nu a iesit nimic. Este deja seara si nu au iesit; apa au avut.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ooo, ce bucurie.Deci din cauza temperaturii mai mici ei au intarziat ciocnire.lasi sa ciocneasca pana le vezi ciocul. Eu am ajutat fiecare pui. Dupa ce li se vede ciocul, poti rupe din coaja dar incet si cu grija.Un pic acum, un pic mai tarziu, pana la jumatate.Nu te speria, cand ajuti puiul si rupi din coaja, mai apare si ceva sange. Rupi cam un sfert din coaja, pentru ca ei daca sunt mai slabuti(nu ai de unde sti) si nu au putere, se dezvolta si se asfixiaza in ou.Eu asta seara scot si ultimii pui.Pe cei din urma i-am ajutat serios.happy Cat timp le ia sa inghita galbenusul nu stiu, dar odata ajutati la cioc, ies ei singuri cand se dezlipesc. Deci la cioc ii poti ajuta un pic, acolo e camera de aer, acel banut. Succes si la mai multi pui.Maine poimaine pun si oua de rata, acelea chiar trebuie ajutate serios pentru ca au coaja mai tare. Daca vrei sa incerci oua de rata, te ajut, iti explic, eu am pus in fiecare an.Noi adica si sotia.tongue

26 răspunsuri:
| kar1GaNNN a răspuns:

Sigur nu au fost bune ouale.
1. Probabil au fost ouale vechi.
2. Temperatura de 37.3 poate a fost prea mica, sub o gaina temperatura este de 38.5
3. Nu s-a luat curentu cumva in zilele cand trebuia sa iasa puiutii?

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru kar1GaNNN):

S-a luat curentul 2 ore cam pe la 2 saptamani, pe net zice ca e bine 37.3 e perfect am dat mai tare poate nu au putere sa iasa ouale nu-s vechi erau de max 4 zile colectate sunt frumoase nu-s strambe si nici mici cum se explica m-am gandit ca poate din cauza temperaturii mici iea un pic mai tarziu dar ma ingrijorez pentru ei

| kar1GaNNN a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Pai puii normal, la 15 zile trebuie sa fie iesiti toti care au fost sanatosi si s-au dezvoltat in ou. Mai sunt oua si rele care sunt tulburate. Si mai mult ca sigur puiutii tai sunt morti daca 2 ore ei au stat fara caldura. Closca cand ii dai drumu o lasi 10 minute sa manance si sa bea apa si daca e constienta se pune singura daca nu, trebuie sa o pui tu.
Incearca sa mai ti ouale la ureche sa vezi daca nu dau cu ciocu, si mai scuturale putin poate sunt rele unele.
Si deci iti dai seama puii tai au intarziat cu 6 zile.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru kar1GaNNN):

Cand a fost curentul intrerupt nu am dasfacut capacu caldura s-a pastrat constanta si acum o zi se auzeau ciocanituri dar nu e nici un ou ciocnit ce s-a intamplat?

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru kar1GaNNN):

Adica cum cu sase zile puii de gaina ies dupa 3 saptamani maine fac 3 saptamani cum adica au intarziat?

| kar1GaNNN a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Ouale poate sunt prea tari ( cu coaja groasa ) si nu le pot sparge, dar daca nu ies pana maine, incearca sa crepi putin ouale care crezi ca e ceva in ele dar usor sa nu ii lovesti.

| kar1GaNNN a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Da, ma scuzi de greseala am scris 2 il loc de 3, atunci inseamna ca e ok, si ca trebuie sa iasa curand.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru kar1GaNNN):

Multumesc pentru raspuns

| kar1GaNNN a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

N-ai pentru ce.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru kar1GaNNN):

Mi-au ciocnit puii aproape toti cat timp trebuie sa-i las ca apoi sa-i ajut sa iasa?

| kar1GaNNN a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Daca sunt ciocnite nu ii mai ajuta, doar pe unii care vezi ca e putin de tot ciocnit, la cei care li se vede ciocu lasa-i sa sparga ei singuri oul.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru kar1GaNNN):

Multi mi-au ciocnit cu capul in jos in loc sa ciocneasca sus trebuia sa-i intorc sa vad daca au iesit mi-e frica cu un pui a ciocnit normal i-am luat putin coaja si i-am facut o gaura in pielita ca sa scoata ciocul afara.dar nu se vede ciocul si i-a dat sangele ce fac?

| kar1GaNNN a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Daca i-a dat sangele inseamna ca inca nu e format, si e mai mult ca posibil sa moara.
Cei care au ciocnit oul lasa-i sa lucre ei singuri, pe ceilalti mai ajuta-i dar usor sa nu ii ranesti.

| DanciuDanciAngy a răspuns (pentru kar1GaNNN):

Vai mi-ai luat o piatra de pe inima cu temperatura și a mele incubatoare au 38, 5 si credeam ca ii prea mult

| DanciuDanciAngy a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Întotdeauna ouale care sunt proaspete ies primii da sunt care sunt vechi și ies a 23-24 zi sau trebuie ajutati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Pff.Treba sta asa. Temperatura ormala de incubare este de 38, 5-39.Chiar cum ma uit pe intructiunile de folosire a incubatorului cleo 5. (dinasta am eu si chiar au ciocnit ouale la termen de 18 zile) Tu trebuia sa acoperi cu o patura sau tesatura incubatorul pentru ca temperatura zisa de tine nu e normala. In primele 4 zile nu se intorc ouale.In ultimile zile la fel.Deci cand se implinesc 18 zile, oulae nu se mai intorc, pentru ca puiul sa gaseasca o pozitie de ciocnire. Normal incepand cu a 19-a zi,puiul incepe sa ciocneasca. Daca temperatura a fost mai mica ca in cazul tau,invelesti incubatorul cum am zis,si nu le ami intorci.Din cauza temperaturi mici,ele vor intarzia ciocnirea.Pui apa in amandoua alveolele si astepti. Daca nici in trei patru zile nu ciocnesc,iei un ou si il spargi sa vezi in ce stadiu e puiul. Mai poti lua acum cate un ou sau le poti controla pe toate la bec,sau mai clar se vede la lumina unei lumanari,sa vezi daca are acel banut, o camera de aer. Poti lua chiar acum un ou si sa-l spargi sa vezi in ce stadiu e puiul. daca traieste si inca nu e gata adica are mult galbenus, le invelesti si mai astepti cateva zile. Nu pot spune ca vei scoate multi pui si nu tocmaisanatosi, pentru ca nu au avut temperatura normala. Dupa ce termini, poti merge cu incubatorull la un service sa regleze temperatura. Exista o cheita acolo care regleaza temperatura. Poti incerca si tu, rasucind acea cheita cate putin si lasi o zi cu un termometru inauntrul incubatorului pentru a vedea care e temperatura.repet,temperatura normala este de 39 plus sau minus jumatate de grad. Asta e.Succes.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tu ai auzit pui ciconind si ai continuat sa intorci ouale, puii mor in coaja, nu i-ai lasat sa caute o pozitie sa ciocneasca.Asa ca sparge un ou si vezi cum e. daca e mort in coaja, atunci..imi pare rau. daca e viu, nu le mai intoarce si asteapta.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru anonim_4396):

In primul rand am invelit clocitoarea de cand am pus ouale eu am vrut temperarura asta si ultimele zile nu i-am mai intors deci trebuie sa iasa nu ca nu am gresit nimic.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru anonim_4396):

Reglez temperatura cum vreau eu si stiu de unde am cheita

| anonim_4396 a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Ok,o reglezi.Dar 37, 3 grade e temperatura mica.De aici si intarzierea ciocnirii.In intructiuni scrie ca temperatura trebuie sa fie de 38, 5-39 de grade. Sparge un ou si vezi care e situatia si daca puiul e viu, mai astepti.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru anonim_4396):

Nu am spart nici unul au inceput sa iasa jumatate din ei au ciocnit cat timp le ia sa inghita galbenusul? ca sa stiu cat timp sa-i las pana sa-i ajut sa iasa

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru anonim_4396):

Si eu sunt bucuroasa, am auzit la 2 oua ciocanituri dar nu poate sa sparga coaja ce fac? vor muri am dat la mai multe cu unghia si s-a spart direct la cioc deoarece era camera de aer dar nu merge la acele 2 oua ce sa fac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Normal ppuii ies in trei zile. Prima zi mai putini, a doua zi vor ciocni in masa si abia a treia zi ciocnesc ultimii. Faptul ca auzi ciocnituri, da de inteles ca puii ciocnesc acolo.Nufaci nimic cu acele oua, ei ciocnesc si maine sau cel tarziu maine seara, vei vedea ca reusesc sa scoata capul. Vreau sa-ti mai spun ca la incubator ies 65-70% din oua. Deci la 60 de oua cat incape intr-un incubator cleo (dinasta am eu) scot emreu maxim 45 de pui. Celelalte pot fi :clocite" din diverse cauze, o cauza e ca oul a avut camera de aer mai mica. Alta cauza ca nu sa ventilat bine in partea aceea.In fine atat scoate, maxim 45 de pui in caz fericit. Da, s-a intamplat sa scoata si chiar 60 de pui dar trebuie atunci cand le intoarcem sa le schimbam si locul oului.Cel din interior il punem la exterior si invers. Adica sa ventileze corect toate ouale.In fine eu sunt multumit si cu 43 cat mi-a scos acum. Deci oul care se aude ciocnind, sparge mai tarziu, bineinteles ca acel pui e mai fragil, mai...e posibil sa moara dupa ce iese din ou Acei pui mai slabi ii separi de cei snatosi si vioi pentru a nu se calca in picioare unul pe altul.

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru anonim_4396):

Da multumesc pentru indrumare daca mai am probleme cu ei te intreb bine?

| Negrea_Amalia_1995 explică (pentru anonim_4396):

Mi-au iesit toti puii care ciocnisera dar ultimul pe care l-am scos e mic si nu prea se tine pe picioare si se rastoarna mereu are sanse de supravietuire? El a iesit singur nu l-am fortat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Negrea_Amalia_1995):

Ooo, ce bucurie.Deci din cauza temperaturii mai mici ei au intarziat ciocnire.lasi sa ciocneasca pana le vezi ciocul. Eu am ajutat fiecare pui. Dupa ce li se vede ciocul, poti rupe din coaja dar incet si cu grija.Un pic acum, un pic mai tarziu, pana la jumatate.Nu te speria, cand ajuti puiul si rupi din coaja, mai apare si ceva sange. Rupi cam un sfert din coaja, pentru ca ei daca sunt mai slabuti(nu ai de unde sti) si nu au putere, se dezvolta si se asfixiaza in ou.Eu asta seara scot si ultimii pui.Pe cei din urma i-am ajutat serios.happy Cat timp le ia sa inghita galbenusul nu stiu, dar odata ajutati la cioc, ies ei singuri cand se dezlipesc. Deci la cioc ii poti ajuta un pic, acolo e camera de aer, acel banut. Succes si la mai multi pui.Maine poimaine pun si oua de rata, acelea chiar trebuie ajutate serios pentru ca au coaja mai tare. Daca vrei sa incerci oua de rata, te ajut, iti explic, eu am pus in fiecare an.Noi adica si sotia.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic ca temperatura de 37, 3 grade este destul de mica. Gandeste te ca o gaina are temperatura de aproximativ 42 de grade :-)