| Jessy96 a întrebat:

daca fac facultatea de litere pot iesi doar traducator sau si translator?

6 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Traducător şi translator e tot aia.

| mixxjim a răspuns:

Traducator si translator e acelasi lucru, traducator e in limba romana, translator e varianta in limba engleza. Presupun ca te gandeai la traducator si interpret, adice cel care traduce la casca? In principiu pentru asta exista o sectie speciala in facultatile de limbi straine, sectia de traducatori-interpreti dar acolo iti trebuie 2 limbi straine. De la facultatea de litere ca baza iesi profesor, secundar poti face si traduceri daca vrei si poti. Daca te descurci sa-ti gasesti clienti sau servici ca interpret nu te opreste nimeni sa faci asa ceva.

| ElenaSA a răspuns:

Profesor, traducator, translator, redactor in cadrul unei edituri.

| ZambetDeGheata a răspuns:

Este unul si acelasi lucru. Vei invata asta la facultatea de litere

| Greenscarf26 a răspuns:

Da poti sa ai acest job de traducator happy

| Dany131415 a răspuns:

Stai asa....nu e acelasi lucru?!?!?!?!