| Cristian110194 a întrebat:

Am si eu o intrebare pentru cei care cunosc sau stiu.Cam cat castiga un tanar arhitect in Romania sau dincolo? dar daca cu timpu castiga experienta? eu sunt la liceu de arte, pe sctie de arhitectura clasa a X-a, dar ma pregatesc intens, si vreau sa dau la Timisoara.Toti la care le-am spus ce fac, au zi ceva de genul "oooo se castiga bine"...chiar asa e. chiar atat de bine?

3 răspunsuri:
| BrD a răspuns:

Imi pare rau ca nu iti pot spune o suma anume, dar pot sa iti spun ca se castiga foarte bine! Fa'ti o cariera in domeniu! Succes!

| Beibii a răspuns:

Da, ca arhitect normal ca o sa castigi experienta multa care o sa te ajute in aproape orice, dar nu cred ca se mai castiga foarte mult in zielle astea, cu criza, pentru ca nu-si va permite nimeni sa mai faca case, si cladiri, dar depinde unde te duci sa lucrezi, si daca iti faci un loc stabil.
acum cativa ani, pana a nu fi criza, arhitectura era una din cele mai bine platite meserii. eu zic ca o sa se merite, si o sa scoti bani frumosi daca te implici multhappy
succes:*

| Edd_4925 a răspuns:

Pai sora-mea e la arhitectura si cica salariul variaza intre 500-2000 de euro in functie de vechime si pregatire...la finalizarea unui proiect, un arhitect beneficiaza si de un comision care poate ajunge la 700-800 euro.