| justadream94 a întrebat:

Am vazut ca mai pun unii intrebari legate de arhitectura..Sunt student la facultatea de arhitectura, nu intru prea des pe TPU. Daca pot ajuta pe cineva cu vreun raspuns, o fac cu mare drag!

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pai daca nu intri prea des pe TPU de ce am pune asemenea intrebari aici si nu pe alt site unde ni s-ar raspunde mai repede? Hm! Ce crezi?

| justadream94 explică (pentru darrio2007):

Azi mi-am oferit ajutorul..de asta, nu e evident?
din moment ce am spus ca ajut cu drag? nu intru des, adica intru de cateva ori pe luna

poti intreba unde vrei tu

| CPAElites a răspuns:

Cu ce programe lucrezi?

| justadream94 explică (pentru CPAElites):

Autocad,sketchup,arhicad,idlustrator,photoshop.

altii lucreaz si in maya, rhino, 3dsmax, lumion.

| WaterDrop a răspuns:

Ar fi posibil din punct de vedere al designului macar, sa fie conceputa o structura in forma de pom? Iar fiecare frunza sa reprezinte o camera? Ar fi foarte interesanta big grin

| justadream94 explică (pentru WaterDrop):

Este chiar o casa plutitoate intr-un copac(intr-un parc de distractie din Italia facuta intr-un copac.

mai poti face scara in trunchi si intreaga coroana sa fie o casa big grin exista rezolvari constructive pentru proiecte de acest gen si daca te intrebi de ce nu vezi o arhitectura incredibila nu e din cauza arhitectilor, lumea ori nu are bani ori nu e educata din acest punct de vedere si incearca sa invete pe arhitect cum sa isi faca meseria laughing sau ce e bine si ce nu

| WaterDrop a răspuns (pentru justadream94):

Ha, super, deci sunt posibile si astfel de vise nebunesti.

| justadream94 explică (pentru WaterDrop):

Daca ai bani, da..cauta pe net si ai sa gasesti tot felul de cladire nebune sau incredibile..case care se rotesc, sau cu susul in jos, blocuri care sunt curbate ori cu forme ciudate..sunt mult exemple de acest gen

| justadream94 explică:

Pai avand in vedere cam ce dimensiuni are o camera decenta ar rezulta ori un copac cu putine frunze ori un copac imens(ma refer la la o casa copac, sau o cladire stil copac)

e posibil, de ce nu? costurile in schimb cresc extrem de mult, evident.
In caz ca vrei sa te joci sau sa desenezi asa ceva..gandeste-te ca trunchiul copacului poate fi folosit pe post de lift sau scara poate chiar scara elicoidala si crengile sa fie compartimentate pentru apartamente chiar frunzele fiind acoperisul balcoanelor sau teraselor..si sigur poti sa iei din structura unui pom anumite elemente si sa le folosesti in arhtectura unei cladiri..se practica asta happy
sau poti avea crengile ca niste holuri si frunzele sa fie groase si sa reprezinte camerele

Exista un astfel de arhitectura si se numeste arhitectura organica.

| yoyo_2588 a răspuns:

Hei! Eu doresc sa dau la peisagistica. Imi poti spune intr-un mesaj privat mai multe despre aceasta meserie si daca ai unde te angaja dupa terminarea facultatii? Mersi