| anonim_4396 a întrebat:

E adevarat ca daca termini Facultatea de Litere sau de Limbi Straine ajungi profesor? Sau translator? Sau sunt idei preconcepute? Aveti pe cineva in familie care a terminat aceste facultati? Acum ce meserii practica? Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Nu sunt idei preconcepute draga mea, eu sunt anul 2 la Facultatea de Litere si dupa ce termin o sa ajung profesoara de romana-engleza. Ca sa devii traducator trebuie sa urmezi specializarea LMA (Limbi moderne aplicate) sau sa obtii un certificat in domeniu.

| sufletzel a răspuns:

Pai este adevarat... Adica tu ce ai vrea sa devii daca termini Fac de Litere sau Limbi Straine? Medic?!
Si la ce posibilitati sunt in tara noastra, sa zici mersi daca ajungi si asta. Adica, stii cate persoane au terminat o facultate buna, poate si un master si vand incaltari la un magazin?! Sau lucreaza pe santier?!

| madalynaaa a răspuns:

Diriginta mea a terminat Facultatea de Litere si lucreaza in liceul Teoretic "Gh.Asachi" din Moldova ca profesoara de Limba si Literatura Romana.
sper ca ti-am fost de ajutor
nu uita de fundita

| multimoak a răspuns:

Daca termini Facultatea de Litere ajungi profesor de limba romana ( nu stiu exact daca si de limbi straine)
Facultatea de Limbi Straine - profesor de limbi straine
Facultatea de geografie - prof de geografie
Facultatea de istorie - prof de istorie si tot asa
Cat de greu ar putea fi ca sa ti dai seama?

| Puf a răspuns:

Da. e adevarat. cei care termin facultatea de litere devin profesor. translatori...
verisoara mea a facut facultatea de litere +master la iasi si acum e in polonia translator. are un salariu foarte mare insa trebuie sa fii prea bun sa prinzi un asemenea post :d