| Anonimuserr a întrebat:

Am vazut multe fete si baieti care lucreaza ca Project Manager la diferite firme. Practic la ce se refera acest job? Ce face persoana respectiva? Se merita sa lucrezi ca Project Manager? Cat este salariu mediu?

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Project Managerul tine evidenta unui proiect, atat a task urilor alocate celor care lucreaza la el, la evolutia proiectului, la implementarea lui samd.

Project Manager nu e o meserie in sine, e o pozitie pe care ajungi odata ce capeti o experienta intr un anumit domeniu.

Salariul difera de la domeniu la domeniu, de la experienta la experienta, de la firma la firma

| mihai69 a răspuns:

Project manager este o persoană care coordonează un proiect. E o slujbă cu durată limitată în timp, pe durata de execuție a acelui proiect.
Trebuie să te ocupi de echipa care lucrează la proiect, de termenele intermediare, de aprovizionare, de câte și mai multe alte lucruri, în funcție și de mărimea și tipul proiectului (construcții, software etc.).
Remunerația este de cele mai multe ori negociată la începutul contractului și depinde, evident, de proiect, dar și de firma angajatoare.
Ca să fii P.M. trebuie să ai experiență în domeniu, vechime, un CV „beton" și recomandări la fel. Nu se învață la școală chestia asta și s-o găsești pe e-jobs sau la târg de joburi...

| mixxjim a răspuns:

In plus fata de ce-au raspuns ceilalti e bine de stiut ca exista cursuri de Project Manager organizate de diverse firme care fac cursuri, cu certificat si diploma de calificare recunoscute, unde inveti aspecte generale legate de gestionarea unui "proiect", de la concepere, structurare, expunere (pus pe hartie), prezentare la derularea efectiva, raportare, incheiere etc. Proiectele evident ca difera in functie de domeniul de activitate al firmei in care se deruleaza, poti fi project manager in constructii, in traduceri, in resurse umane etc. etc., deci salariile difera si ele de la firma la firma, in functie de domeniul de activitate.