| LSMM a întrebat:

De ce anumite persoane publice angajează şoferi, deşi ele au permis de conducere şi, implicit, ştiu să conducă?

4 răspunsuri:
| kaTTsu a răspuns:

Fita, comoditate, dorinta de a subordona, bani prea multi, comfort, plictiseala, in caz de o intalnire de afaceri/meeting/party sa poata consuma alcool, sunt atatea terte motive...

| Wehrmacht a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:

-Fite
-Lenea de a conduce
-Poate face ceva in spatele masinii ce nu ar putea face in spate(vorbeste la telefon, face ceva pe laptop, analizeaza niste chestii, se gandeste la afaceri, face sex...etc).
-Siguranta.Volanul e pus in fata pe stanga sau pe dreapta.Chiar si daca nu vezi prin geamuri tot poti sa tragi in sofer si il tintesti cu siguranta.

| ElenaSA a răspuns:

Pentru situatia in care este obosit, bea alcool sau pentru ca asa este moda. Oricum, persoana are suficienti bani si-si permite asta.

| EarsOfAFox a răspuns:

Din motive de siguranță în primul rând. Are și comoditatea un rol, deși n-ar fi scopul principal. Acum depinde, Băse își conduce singur mașina, chiar și în stări nu prea mari de luciditate.