| anonim_4396 a întrebat:

Anul acesta încep facultatea de farmacie. Dacă după terminarea acesteia vreau să lucrez în domeniul de cercetare, există vreun lucru pe care ar trebui să îl am din vedere de pe acum?
Contează și rezultatele obținute pe parcursul facultății sau doar cele de la examenul de licență?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Eu am terminat acum primul an de farmacie. Profele ne-au spus ca e important în timpul facultății sa te implici în tot felul de activități și sa încerci sa publici ceva lucrari (sa te înțelegi bine cu profesorii și ei sa te "introducă"). Visul meu era sa lucrez într-un laborator și sa descopăr un medicament nou happy nu vreau sa te descurajez, dar e foarte greu. E foarte greu sa înveți bine și sa te implici în ce fac ei (voluntariat, asociația studenților farmaciști, Erasmus), toate astea despre care profesorii au spus ca deschid orizontul, ne aduc oportunități și cel mai important: cunoaștem lumea și vedem situația din jur sunt foarte greu de îndeplinit. Plus ca la noi în tara cercetarea merge greu, sunt puține locuri și (pentru mine) departe de casa. Și ca să ajungi în cercetare trebuie sa cunoști persoanele din domeniu. Poate nu neapărat sa ai pile (deși pana atunci s-ar putea sa ajungă cea mai importantă condiție), ci sa cunoști oamenii pentru ca ai participat cu ei în alte asociații/evenimente. Eu m-am "reprofilat" acum și o sa rămân într-o farmacie care prepara. Vara asta am făcut practica în farmacie, mi-a plăcut enorm happy mai e o varianta, sa lucrezi într-un laborator de analize. Știu o profa asistenta care lucrează asa și îmi pare interesant. Nu refuza la visul tău. Dar nu te aștepta să fie ușor. Și nici sa se întâmple peste noapte (peste noapte=următorii 5 ani). E foarte frumos și merita sa lupți pentru asta. Pe viitor vei invata diverse lecții și te vei lovi de tot felul de oameni și de situații și toate te vor ajuta și îndrepta spre mai departe happy

| MadRaven a răspuns (pentru WhiteLife):

Mulțumesc mult pentru răspuns. happy
Dacă nu te deranjează, poți să îmi dai mai multe detalii despre cum a fost primul an? Cum e materia, care sunt cele mai dificile aspecte, etc.
De asemenea, toată lumea îmi spune că nu ai cum să-ți găsești un loc de muncă bun pentru că piața e suprasaturată și că ar trebui să îmi aleg alt domeniu. E adevărat?
Iar practica se face încă din prima vară? Adică după anul 1?
Scuze că te sec, nu prea știu cum stă treaba, abia acum realizez că sunt paralelă laughing

| WhiteLife a răspuns (pentru MadRaven):

Stai liniștita, asa am fost și eu. Mai întâi, presupun ca studiezi în Iași happy eu studiez la Oradea, deci unele lucruri vor diferi (la Iași s-ar putea sa fie mai greu și mai strict puțin, pentru ca e o școală mai buna). Mulți dintre colegii mei sunt fie persoane care au terminat postliceala și lucrează, fie copii cu părinți care lucrează sau dețin o farmacie. Asa ca mulți cunosc cam cum merge treaba. Eu nu am pe nimeni în domeniul. Primul an, după mine, a fost (cel mai) greu. Eu sunt introvertita, mi-e greu sa cunosc oameni noi și sa ma adaptez la locuri noi, asa ca poate ție îți va fi mai ușor puțin. Pe lângă faptul ca am făcut depresie și am vrut sa ma las de școală nu a fost asa rău laughing materiile sunt grele, e mult mai mult de învățat comparativ cu materia din liceu. Noi am făcut botanica, chimie anorganica, fizica-biofizica, mate (semestrul 1), informatica și biostatistica (in loc de mate, deci semestrul 2), terminologie (1), propedeutica (2) (asta te învață chestii generale despre farmacie, care sunt părțile unei rețete, clasificarea medicamentelor în mare, care sunt încăperile unei farmacii etc), chimie analitică (2)anatomie (1), sport și engleza. Poate am omis ceva. La începutul anului, la primul curs profii și-au prezentat cărțile pe care le-au scos și ne-au spus sa le cumpărăm. Alea sunt manualele. La cursuri când mergem aproape fiecare prof ne pune slide-uri și le citește (e foarte plictisitor), asa ca sunt putini la curs, mai ales ca nu prea se tine cont de prezenta (dar asta depinde de la prof la prof). Noi avem profi care nu prea știu materia laughing și avem și profi foarte buni, care parca te pot face sa înțelegi orice. E foarte, foarte important sa te pui sa înveți din timpul anului. Nu neapărat sa fii cu lecțiile la zi, dar măcar sa citești lecțiile și în vacante sa înveți cât poți de mult. Nu am auzit pe nimeni sa fi învățat tot înainte de sesiune, mi se pare imposibil. Dar la fel de imposibil e și sa înveți tot în sesiune. Eu am învățat în timpul anului, în vacante, în week-end-uri, când mergeam acasă (nu sunt din Oradea), pe tren, pe tramvai laughing și tot înainte de sesiune ma lua cu tremur și toate cele. Sper sa nu te descurajez, nu îmi doresc deloc asta. Mie nimeni nu mi-a spus lucrurile astea și când m-am lovit de ele, am vrut doar sa ma las, sa termin tot și sa plec departe. Poate dacă le-aș fi știut dinainte și as fi fost puțin pregătită sufletește ar fi fost mai ușor. La majoritatea materiilor trebuie tocit, e ca biologia de la admitere, doar ca mult mai multa și mai grea. La chimie e mai greu. Eu am fost o eleva destul de buna și m-am descurcat tot timpul la chimie. Asta pana la facultate. În primul an am făcut chimie anorganica, pe care eu nu o știu (la admitere am dat din organica) și profa nu prea știa nici ea materia, ne citea doar slide-urile fără sa ne explice. Eu am căzut la anorganica, am avut restante (anorganica am făcut 2 semestre) și am luat examenul acum in vara, chiar ieri. Unii profi sunt mai rai și mai neînțelegători, alții sunt buni și te ajuta. Eu în restanta la examen am scris aproape perfect și am luat 6. Pentru ca profa nu da note mai mari. Și de multe ori e frustrant cand înveți mult și vezi ca iei o nota mica, sau ca nu iei un examen. Dar asta nu trebuie sa te facă sa renunti. La cursuri, cum am zis, la noi nu se prea tine cont de prezenta (la voi dacă e mai strict s-ar putea sa conteze), dar avem laboratoare unde prezenta e foarte importanta și chiar dacă ai o absenta și aia trebuie recuperata. Și acolo îți trebuie halat. La laboratorul de botanică am primit tot felul de plante, ne-am uitat la ele la microscop și a fost incredibil de frumos happy pe mine m-a fascinat sa vad cât de complex sunt alcătuite și cum funcționează, ce rol are fiecare celula și ce frumos se îmbină toate. La anorganica și analitică aveam cărți și acolo scria ce substanțe sa amestecam una cu alta și făceam reacții. Și acolo a fost interesant, dar pe mine nu m-a atras atât. Plus ca multe reacții aveau mirosuri nu foarte plăcute, dar te obișnuiești în timp. Cel mai greu lucru, pentru mine, a fost sa ma obișnuiesc cu nedreptatea. Sa vad colegi care nu dau pe la școală și n-au habar nici sa pronunțe un titlu corect și sa ia examenele, sa ii vad pe alții ca iau ore de la profesorii de la clasa, sa învăț și sa iau o nota foarte mica, lumea sa nu ma ajute dacă am nevoie de ajutor sau am o nelămurire, de parca ii costa... sunt câteva. Dar cu timpul te obișnuiești cu toate. Cam astea ar fi cele mai grele aspecte după mine.

Cu siguranță vei găsi un loc de munca. Pentru ca orice farmacie are nevoie de farmacist șef. Poate îți găsești mai greu, dar gândește-te asa: 4-5 ani faci practica într-o farmacie, în timpul asta ai toate șansele sa găsești una unde te simți bine și unde cei de acolo se comporta frumos, ai răbdare și te îndruma bine, asa ca dacă tu înveți bine și te descurci s-ar putea sa te primească chiar acolo. Pe de alta parte, poate te împrietenești cu cela colege care au cunoștințe la o farmacie și când ele se angajează te angajezi și tu în același loc. Plus ca poți lucra la o fabrica de medicamente sau în alte locuri. Deci sunt posibilități happy nu are rost sa te stresezi pentru asta. Eu ass cred. Noi am făcut 2 săptămâni de practica vara asta (după anul 1), dar cred ca depinde mult de facultate. La practica am nimerit o farmacie foarte ok și domnul farmacist m-a învățat sa prepar unguente și a fost foarte fain. Unii colegi nu au avut farmacie care prepara. Și profii ne-au spus ca în primul an, în mod normal la practica te pune sa aranjezi medicamentele pe raft și sa faci curat laughing la mine a fost foarte de treaba și pur și simplu m-am îndrăgostit de preparare, nu ma pot imagina acum făcând altceva. Asa ca e importanta farmacia în care faci practica, te poate ajuta, sau te poate încurca. Mai ales ca noi în primul an n-am făcut nicio materie legata de asta (am făcut doar ceva cu niște noțiuni generale, asa de generale ca e ca și când nu le-am avea). Nu știu ce să-ți mai zic big grin poate am omis ceva. Scuze de mesajul dezordonat. Dacă mai ai întrebări, sau dacă te pot ajuta cu ceva, cu tot dragul. Acuma m-am trezit și sunt toate vraiște în capul meu, sper sa înțelegi câte ceva.

PS: programul iarăși e foarte aiurea, sunt multe ferestre între ore și noi avem cursuri în 3 locuri diferite din oraș. Sunt zile în care eram plecata de la 8 dimineața la 8 seara. Avea ore libere între, dar eu într-o ora sau 2 nu puteam ajunge acasă, pentru stau ceva mai departe de facultate (sa zicem e un curs 3h, apoi liber 2h, apoi alt curs 3h, apoi liber 1h, apoi alt 1h curs). Și ass veneam foarte obosita seara, târziu, nu mai puteam sa învăț în timpul săptămânii din cauza asta. Și când aveam teste ziua următoare era foarte aiurea. Din cauza asta, timpul liber se rezuma la orele dintre cursuri, în care nu prea puteam face mare lucru. Asa ca te sfătuiesc sa îți faci cumva un orar, sau să-ți organizezi cumva timpul, te-ar ajuta mult. E mai puțin timp de văzut anime, dar oricum niciodată nu e destul laughing

| MadRaven a răspuns (pentru WhiteLife):

Partea cu "e mai puțin timp de văzut anime" doare cel mai tare laughing
Și eu tot la organică am dat admitere, anorganica nu mi-a plăcut niciodată. O să fie interesant laughing
Cum funcționează treaba cu practica. Alegi tu o farmacie la care vrei să mergi sau depinde de medie și ești repartizat?

| WhiteLife a răspuns (pentru MadRaven):

Dacă ai profi buni și înțelegi la cursuri o sa fie ok. Eu am tocit la anorganica formulele și reacțiile cu tot cu coeficienți laughing (din păcate). Practica putem sa o facem oriunde. În primii 4 ani de obicei fiecare face practica în localitatea în care e, dar am și colegi care fac în Oradea, chiar dacă nu sunt de acolo. Important e sa găsești un loc unde sa înveți ceva. Am auzit ca sunt multe persoane care au terminat postliceala și când mergi la practica în farmacie te tratează rău și te întreaba tot felul de chestii care nu se fac în primii ani (ca să arate că cei care termina postliceala sunt mai deștepți decât cei care termina facultatea, sau ca măcar sunt la același nivel). De-asta e important, sa nu te demoralizeze. Și sa te ajute cu ceva. La noi, în anul 5, tot semestrul 2 vom face practica și atunci vom fi repartizați în farmaciile din Oradea, dar nu știu care sunt criteriile de repartizare. Cei de la Medicina au făcut practica de 3 săptămâni în primul an. Deci posibil ca și la voi sa fie unele diferențe. happy

| MadRaven a răspuns (pentru WhiteLife):

Ok, am înțeles. Momentan nu mai am nicio nelămurire laughing Aștept să încep anul și să mă lămuresc singură care-i treaba laughing
Mulțumesc frumos pentru timpul acordat și pentru răspunsuri happy

| WhiteLife a răspuns (pentru MadRaven):

Cu mare drag.
Sigur, în timpul anului ți se vor clarifica multe și îți vei face o idee despre mersul lucrurilor happy

Mult succes îți doresc și să nu te dai bătută niciodată!

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Unele institute de cercetare (cred ca majoritatea) nu accepta absolventi care au avut media generala din timpul facultatii mai mica de 8.
Dar poti sa ramai in facultate dupa ce termini licenta. Poti sa faci doctoratul (care inseamna cercetare) si sa lucrezi in facultate apoi (fie cercetare, fie ca asistent universitar).