| numesiprenume0 a întrebat:

Anul acesta termin scoala postliceala si as dori sa si profesez, dar nu stapanesc vocabularul unui asistent medical. Imi este teama ca nu reusesc sa inteleg ce trebuie sa fac sau sa ma fac inteles in unele cazuri...
Ce parere aveti? Ce ar trebui sa fac? Ofer funda pentru un sfat bun.

4 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

O sa inveti limbajul practicand sau discutand cu prietenii din domeniu

| Violleta2022 a răspuns:

Nu trebuei sa stapanesti nimic, doar sa fii politicos si sa raspunzi doar daca estin intrebat. In ce priveste profesia, tu esti acolo sa executi ceea ce te pune medicul sau asistenta sefa, iar pentru asta, ti se va cere si explica ce sa faci.
In cazuri in care nu intelegi, intrebi din nou, pentru a fii sigur, ca in medicina umana nu sunt admise greselile, fiindca poti omoraii omul.

| alina2k18 a răspuns:

Pai o sa lucrezi cu pacientii, lor daca le vorbesti in limbaj medical 99% din ei nu stiu ce zici, daca sunt si batranei de peste 80 ani e clara treabawinking
Ti-ar fi mai greu daca ai lucra in blocul operator, acolo practic esti mana dreapta a chirurgului, e altceva acolo.
Dar in alte sectii, stai fara grija.
La practica in spitale cum ti-a fost?
Plus cand te vei angaja pe sectia dorita sau... nimerita pentru inceput vei fi asistent medical DEBUTANT, o sa te obisnuiesti in timp, plus stai zi de zi langa asistente, medici, prinzi din mers si daca nu stii darmite cu 3 ani postliceala.
Asistenta sefa doreste sa iti faci treaba cat mai bine, in spital e pe fapte nu vorbareliwinking

| WhiteLife a răspuns:

Sa cumperi un dictionar medical si sa-l citesti/sa iei notite, sa citesti carti de specialitate, pe langa cele care ti s-au recomandat la scoala.