| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa devin asistent medical,ar fi mai ok sa fac o facultate in acest domeniu, sau o scoala postliceala? Ce parere aveti?(Cei care cunosc cat de cat). Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Recomand facultate, timpul postlicealelor a trecut, sa zicem ca te angajezi cu postliceala (doar zicem) vine unul care are facultate si o sa fii obligat sa faci si facultate si uite asa realizezi ca ai pierdut ani cu postliceala.

| catablondu a răspuns:

Salutare,
dacă absolvi o facultate și obții un post de încadrare cu studii superioare, ai șansa să obții un salar mai bun.
Dacă absolvi o școală post liceeală, poți fi încadrat ca asistent cu studii medii.
Din punct de vedere al studiilor, depinde cât vrei să te implici. Există oameni cu facultate mult mai puțin pregătiți și implicați decât colegi de-ai lor cu studii medii.
Trebuie să te gândești în ce direcție vrei să te orientezi și să îți placă meseria în sine.
O zi bună!