| lwnsinxoelazn a întrebat:

As avea examenul de admitere la facultate in aceeasi perioada cu bacul. Stie cineva daca e posibil sa ma inscriu din acest motiv la sesiunea speciala pentru Bacalaureat? Am citit pe portalinvatamant.ro ca pe langa olimpici si sportivi, mai pot cei "care sustin examenul de admitere la academii militare din Statele Unite ale Americii in aceeasi perioada cu examenul national de Bacalaureat", insa la mine nu e militar, si nici din State, ci din Belgia. M-ar ajuta niste sfaturi daca a mai trecut cineva prin situatia asta. Multumesc!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sfat: dă-ți bac-ul apoi "aplici" la academii militare din state sau Belgia sau...

| lwnsinxoelazn explică (pentru sierra1):

Perioada de inscriere pentru facultatile din afara este inaintea bacului. Daca ar fi sa aplic dupa bac, ar insemna sa raman un an acasa, ceea ce nu imi doresc.

| adryang78 a răspuns:

Sursa cea mai bună pentru astfel de informații este directoratul liceului. Ei îți pot spune dacă se organizează sesiunea specială la nivel de liceu și dacă poți participa.
Succes!