| RegeleCornet a întrebat:

Cum vi se pare examenul de admitere la ATM. Cum v-ati pregatit? Cum sunt celelalte academii militare?

Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Ma3YaN1998 a răspuns:

Salut!
Examenul la Academia Tehnica Militara consta in lucrare scrisa la limba engleza, matematica, fizica. Daca dai bac-ul/ai dat bac-ul din m1 si l-ai luat cu nota 8, 50+ vei avea sansa sa fi admis.
La Academia Fortelor Aeriene, se da engleza si matematica, la engleza este usor, fiind texte, gramatica, scrisori, iar la matematica, la fel, daca te simti bun pe m1 poti incerca. Eu am incercat anul acesta la AFA si am obtinut nota 7 la matematica. A fost simpla varianta insa nu am avut concentrare completa pe subiecte.
La Academia Fortelor Terestre, este mai greu la engleza (fata de AFA), si mai usor la matematica (fata de AFA si ATM), astfel incat. daca ai facut m2 in liceu poti lua cu usurinta 5-ul.
La Academia Fortelor Navale (ANMB), ai cele mai simple examene, insa pana sa ajungi sa sustii acele examene ai o fisa medicala de imbarcare pe care trebuie sa o treci.

Mult succes!

| RegeleCornet explică (pentru Ma3YaN1998):

Sunt a 10-a, pe stiintele naturii! Eu as vrea sa dau la ATM, o sa ma pregatesc inainte la mate si fizica. Bacul tot la fizica o sa-l dau. O sa tin cont de raspunsul tau! Multumesc!

| Ma3YaN1998 a răspuns (pentru RegeleCornet):

Cu mare placere. Daca mai ai intrebari referitoare la Academiile militare, imi poti da mesaj oricand. Tot la fizica am dat si eu bacalaureat-ul si mi-a prins bine (+ ca mi s-a parut cea mai simpla materie, mai simpla ca biologia sau chimia).