| Alyn13 a întrebat:

As vrea sa dau la academia de politie peste 2 ani cand termin si am si eu cateva intrebari: 1.Cati ani se fac si daca faci la inceput vreun contract pe o anumita perioada de timp ca la militar (aici termenul fiind 10 ani pe contract) 2. care sunt materiile la care o sa dau examen. 3. o cunostinta care a terminat la jandarmerie mi-a spus ca in decembrie va lucra dar nu ca jandarm ci la nu stiu ce organizatie non guvernamentala, intrebarea mea e unde ar putea ca cica nu poate sa-mi spuna. 4. Si la sfarsit daca dupa terminarea academiei as putea sami aleg sa raman in Bucuresti

1 răspuns:
| stpu a răspuns:

1. 3 ani. Da, faci contract. Daca nu ma insel, tot o perioada de 10 ani este si la politie.
2. Limba romana, Istorie si o limba straina la alegere(engleza, franceza, germana, rusa, spaniola)
3. El stie. Probabil vrea sa para important. Cert e ca dupa terminarea Academiei esti obligat sa lucrezi pentru statul roman. Poti plati valoarea contractului si iti cauti singur de munca...
4. Daca ai media buna, da, poti ramane. Poti fi recrutat de vreo institutie a statului, in functie de locurile disponibile(sau porc, in fine laughing )