| Alyn13 a întrebat:

As vrea sa dau la academia de politie peste 2 ani cand termin si am si eu cateva intrebari: 1.Cati ani se fac si daca faci la inceput vreun contract pe o anumita perioada de timp ca la militar (aici termenul fiind 10 ani pe contract) 2. care sunt materiile la care o sa dau examen. 3. o cunostinta care a terminat la jandarmerie mi-a spus ca in decembrie va lucra dar nu ca jandarm ci la nu stiu ce organizatie non guvernamentala. 4. Si la sfarsit daca dupa terminarea academiei as putea sami aleg sa raman in Bucuresti

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru conditii si examen uita-te pe site-ul oficial.
La terminarea o sa fii repartizat in functie de locurile disponibile, optiuni si medie, apropierea de domiciliu, etc, nu-ti poti alege singur unde sa lucrezi. Numai bine!

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Materiile la care vei da examen sunt:
Istoria Romanilor,
Limba Romana (Gramatica),
O Limba Straina la alegere (Engleza/Franceza/Germana/Rusa/Spaniola),
Sport (Viteza - 50m, rezistenta 1000m, aruncarea mingii medicinale).

Inainte sa ajungi sa dai aceste probe va fi nevoie sa treci proba psihologica si examenul medical din teritoriu (din orasul tau). Daca doresti sa te pregatesi pentru acest Examen la cele mai inalte standarde, site-ul Academiadepolitie.com iti pune la dispozitie tot ceea ce iti este necesar. Mult Succes!